​کتاب «گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۴
 
 
کتاب «گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» به کوشش محمدعلی حیدری منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) بر اساس خبر دریافتی اين كتاب در چهار فصل، در قالب چهار گفتار تقسیم‌بندی شده است. گفتار نخست شامل سخنرانی‌هایی است که طی هفت سال در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر ایراد شده است. گفتار دوم شامل سخنراني در جمع اهالي سينماست كه از سال 1364 تا 1372 همه‌ساله در اسفندماه صورت مي‌گرفت.

گفتار سوم گزارشی است از نشست فخرالدين انوار و محمدمهدي حيدريان با کارگردانان كه در تاریخ  30/02/1371 و 06/03/1371 انجام شد و گفتار چهارم به گفت‌وگوی جمعی فخرالدين انوار و سيدمحمد بهشتي با نویسندگان مربوط می‌شود.

درباره این کتاب آمده است:
سینمای ایران در دهه ی شصت، موضوعی است که این روزها بسیار به آن پرداخته می‌شود. در نگاه سينماگران و منتقدان، رخدادهای آن دوره همچنان منشاء تحلیل­‌ها و قضاوت­‌های گوناگون است، حال آنکه این رخدادها گاه در پی مناسبات و تصمیم­‌هايي رقم خورد که چه در آن زمان و چه در سال­‌های بعد در هاله­‌ای از ابهام باقی ماند. کتاب «گفتارهاي سينماييِ فخرالدين انوار» از این منظر منبعی تازه است درباره‌­ی یکی از حساس‌­ترین مقاطع در حیات سینمای نوين ایران.

موضوعاتی همچون نقش نهادهای قانونگذار و قضایی در تصمیم گیری‌ها، وجود تشکیلات موازی، برگزاری جشنواره‌ فیلم فجر، نحوه سیاستگذاری‌ها، ارتباط با سینماگران و... نکاتی هستند که آگاهی از آنها مي‌تواند چشم‌انداز روشن‌تري از آن دوره و شاید وضعیت این دوره به دست دهد.

محمدعلی حیدری گردآوردی کتاب‌هایی چون: «گفتگوهای سینمایی سیدمحمد بهشتی (دهه شصت- جلد 1)»، «سینمای دهه شصت؛ از نگاه مدیران سینمایی»، «سرگذشت لابراتوارها در سینمای ایران»، «سینمای دهه شصت از نگاه منتقدان»، «از نگاه سینماگران؛ دهه ۱۳۶۰» و «گفتگوهای سینمایی سیدمحمد بهشتی (دهه شصت- جلد 2)» را در کارنامه خود دارد و همچنین مجری طرح کتاب «زیر پوست قصه‌ها؛ سینمای رخشان بنی‌اعتماد» و «رازهای جدایی؛ سینمای اصغر فرهادی» بوده است.

این کتاب در 386 صفحه و به قیمت 39500 تومان توسط نشر دیبایه منتشر شده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262941