معصومی همدانی دایره‌المعارف گویا و پویاست

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۰
 
 
معاون شهر کتاب با بیان اینکه دکتر معصومی همدانی دایره‌المعارف گویا و پویا در ایران معاصر است، گفت: ایشان بهترین مقاله‌ها را به نگارش درمی‌آورند
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، علی‌اصغر محمدخانی  در آیین اردیبهشت مفاخر همدان و نکوداشت حسین معصومی همدانی که با مشارکت موسسه خانه کتاب برگزار شد، با اشاره به شخصیت بی‌بدیل و بی‌نظیر این ادیب بزرگ، گفت: طی ٣٠ سال گذشته در دانشگاه‌ها و موسسات فرهنگی با اهل فرهنگ، ادبا و شاعران در ارتباط بوده و بحث داشتم و در بین ادبا، محققان، ویراستاران و منتقدان ادبی توانایی زیادی دیدم ؛ اما کسی را جز دکتر معصومی همدانی که همه را یکجا داشته باشد، ندیدم.
 
وی با بیان اینکه امروز ما نکوداشت دکتر معصومی همدانی که دایره‌المعارف گویا و پویا در ایران معاصر است را برگزار می‌کنیم، گفت: باید دید در حال حاضر اوضاع کتاب و فرهنگ ما در چه حالی است و چقدر از این اساتید بهره بردیم.
 
معاون شهر کتاب با طرح این سوال که آیا جانشین‌هایی برای چنین اساتیدی در کشور داریم، افزود: باید دید چقدر کیفیت در چاپ کتاب، فرهنگ و دانش‌های دیگر بر کمیت غلبه یافته است.
 
وی با تاکید بر اینکه این برنامه‌ها باید این پرسش را ایجاد کند که چه باید کرد و چرا نمونه دکتر معصومی دیگر نیست، افزود: اینکه دکتر معصومی همدانی استثناست یکی به دلیل جامعیت او در تاریخ، فلسفه و ادبیات است و دیگر اینکه راهنما و یاری دهنده نسل جدید است.
 
محمدخانی با بیان اینکه برخی چندان در تربیت نسل جدید سعی و کوشش ندارند، گفت: مهمترین کار دکتر معصومی اهتمام در پرورش نسل جدید است و ویژگی دیگر ایشان برخورداری از نگاه نافذ و تحلیلی است.
 
وی با بیان اینکه نگاه دکتر معصومی همدانی پنجره جدیدی را به روی صاحبنظران می‌گشاید، افزود: دکتر معصومی پرتو افکنی بر نقاط تاریک کتاب دارد در حالی که کمتر کسی است که نگاه تحلیلی بر فلسفه یک کتاب داشته باشد.
 
معاون شهر کتاب با بیان اینکه اخلاق علمی و انسانی دکتر معصومی همدانی نیز در همه حوزه‌های مختلف برجسته است، گفت: کسی که از حوزه‌های مختلف با استاد در ارتباط است از این مسئله اطلاع دارد.
 
وی افزود: اخلاق دکتر معصومی به همراه علم وی برجسته است و باید از ایشان الگو گرفت.
 
محمدخانی با اشاره اینکه دکتر معصومی کتاب‌های زیادی را ویراستاری کرده است، بیان کرد: همه صاحب‌نامان اعتقاد دارند که کتابشان قبل از چاپ، توسط دکتر معصومی همدانی دیده شود.
 
وی با بیان اینکه دکتر معصومی هم در شکل‌گیری و هم گسترش پژوهشکده در ایران نقش داشته است، گفت: دکتر معصومی در معرفی و پیدا کردن نقاط تاریک تاریخ علم اسلامی نقش داشته و در این راستا مقالاتی نوشته و پایان‌نامه‌هایی را راهنمایی کرده است.
 
معاون شهر کتاب با بیان اینکه دکتر معصومی کمتر کتاب نوشته و بیشتر مقاله نگاشته است، تصریح کرد: هر بار که ایشان مقاله‌ای نوشته است، از صاحبنظران پرسیدم، گفتند بهترین مقاله‌ای که خواندیم متعلق به دکتر معصومی بوده است.
 
وی وسواس و کمال‌طلبی را از دیگر ویژگی این ادیب بزرگ دانست و گفت: این آثار می‌تواند در تعالی فرهنگ ما نقش داشته باشد و اگر این آثار را زودتر بتوانند چاپ کنند بهتر است.
 
محمدخانی با تاکید بر اینکه دکتر معصومی انسان صادقی است و تحمل ریا، شبه‌فرهنگ و شبه فلسفه را ندارد، بیان کرد: بنابراین دکتر معصومی همدانی با علم و ادبیات دقیق میتواند همراهی و همفکری داشته و همه در حوزه های مختلف دکتر معصومی را یک دایره المعارف می دانند‌.
 
وی دکتر معصومی همدانی را زاده همدان اما متعلق به همه دنیا و کشور دانست و بیان کرد: در گذر تاریخ علم کسی چون استاد معصومی را کمتر داریم و امیدواریم بیشتر به این شخصیت‌ها توجه شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261231