بررسی افراط‌گرائی دینی در خاورمیانه در کتاب «دانه و دام»

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۱
 
 
سه کتاب «دانه و دام» تالیف علی‌اکبر ضیایی، «سفرنامه محمد خانجیچ بوسنوی به مصر» تالیف محمد جانجیچ بوسنوی با تحقیق علی‌اکبر ضیایی و «رساله مراتب یقین» اثر مشترک علی‌اکبر ضیایی و زهرا کدخدا مزرجی از سوی انتشارات امین راهی بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «دانه و دام» در دو بخش تدوین شده که بخش نخست آن مربوط به مطالعات راهبردی اسرائیل در حوزه افراط‌گرائی دینی در خاورمیانه و بهره‌گیری از تجارب عقلانی شیعی و اعتزالی در ترمیم شکاف‌های اعتقادی در کلام یهود است. بخش دوم این کتاب نیز به مطالعات راهبردی انگلستان برای زدودن آموزش‌های جهادی از تعالیم دینی در مدارس و دانشگاه‌های اسلامی و ترویج اسلام مطابق با ارزش‌های غربی و هدایت مرجعیت دینی به سمت منافع غربی در جهان معاصر می‌پردازد.

در کتاب «سفرنامه محمد خانجیچ بوسنوی به مصر» روابط فرهنگی بوسنی و هرزگوین با دنیای فکری مصر به تصویر کشیده شده و در کنار پرداختن به نقاط مثبت و منفی فرهنگ مصر، از نقش سلحشوران صقالبه در تاریخ اسلام  سخن گفته شده است.

علی‌اکبر ضیایی، پژوهشگر سابق انستیتو بین‌المللی اندیشه و تمدن اسلامی وابسته به دانشگاه بین‌المللی مالزی است که در زمان حضور در مالزی مطالعات میدانی متعددی درباره جریان‌های اسلامی انجام داده و کتاب‌های «قومیت‌های مسلمان در جنوب شرق آسیا» و «افراط‌گرایی دینی در جنوب شرق آسیا» از جمله آثار وی است.

زهرا کدخدا مزرجی، کارشناس فقه و حقوق اسلامی از جامعةالمصطفی‌العالمیه است که مطالعات زیادی درباره علوم قرآنی و فعالیت‌های مستشرقان اروپایی در زمینه قرآن کریم انجام داده که پیش از این کتاب «تخیلات نعیم فراشری» را تصحیح و منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 260154