یادداشت مدیرعامل خانه کتاب در سوگ غلامحسین صدری‌افشار

صدری‌افشار؛ فرهنگ‌نویسی جریان‌آفرین

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۳
 
 
نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل خانه کتاب، در سوگ استاد غلامحسین صدری‌افشار یادداشتی منتشر کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل خانه کتاب، در سوگ استاد غلامحسین صدری‌افشار یادداشتی منتشر کرده است. در متن این یادداشت آمده است:

«سپهر فرهنگی ایران، اندوه‌گوی از دست دادن فرهیخته‌ای از تبار اندیشمندانی شد که سال‌ها صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را تا بزرگی چون او در این ملک پرورش یابد و به‌بار بنشیند. 

شادروان غلامحسین صدری‌افشار اگر چه نقش‌آفرینی و تاثیرگذاری تعیین‌کننده و جهت‌بخشی در فرهنگ‌نویسی معاصر ایران داشت  اما او را در عین حال باید مترجمی دقیق و توانمند، پژوهشگری آگاه، خوش ایده و با پشتکار و ویراستاری دقیق و نکته‌سنج دانست؛ ترجمه، پژوهش، ویراستاری و قدرت و دانش تالیفی، همه متغیرهایی بود که خواسته یا ناخواسته در خدمت فرهنگ‌نویسی او بود؛ خدمتی که تا سال‌های سال در حافظه فرهنگی و تاریخی خواهد ماند. تواضع، زیست اخلاقی و مناعت طبع از مهمترین ویژگی‌های مثال‌زدنی استاد صدری‌افشار بود؛ خصیصه‌هایی کمیاب و گرانقدر که این روزها جای خالی آن‌ها‌ به شدت در شرایط فرهنگی کشور احساس می‌شود.

زمانی که در دی ماه سال 1395 مراسم  نکوداشت استاد غلام‌حسین صدری‌افشار در موسسه خانه کتاب برگزار می‌شد، گمان نداشتیم با آن همه انگیزه و نشاطی که در استاد مشاهده می‌کردیم، سپهر فرهنگی کشور چنین زود از حضور موثر و پر برکت ایشان محروم شود.

با ابراز تاسف و اندوه به خاطر از دست دادن این دانشی مرد محبوب و محجوب، فقدان او را به جامعه فرهنگی کشور، فرهیختگان و دوستان و دوستداران او تسلیت می‌گویم.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259818