«نخبگان دانش: مهاجرت یا مشارکت؟» روی میز منتقدان

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۷
 
 
کتاب «نخبگان دانش: مهاجرت یا مشارکت؟» نوشته محمدامین قانعی راد نقد می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و باهمکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی کتاب «نخبگان دانش: مهاجرت یا مشارکت؟» نوشته محمدامین قانعی‌راد نقد می‌شود.

در این نشست استادانی چون محمدعلی زلفی‌گل، غلامرضا ذاکر صالحی و جبار رحمانی با حضور نویسنده اثر سخنرانی می‌کنند. نشست نقد و بررسی کتاب «نخبگان دانش: مهاجرت یا مشارکت؟» چهارشنبه ۲۹ فروردین ماه ساعت ۱۵ تا ۱۷ در تالار حافظ خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

کتاب «نخبگان دانش: مشارکت یا مهاجرت» نوشته محمدامین قانعی‌راد از سوی انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی منتشر شده است.

قانعی‌راد در مقدمه‌ای که بر این کتاب نوشته بیان می‌کند: «نخبگان دانش ما طی تاریخ از نخبگان سیاسی‌مان جدا بوده‌اند. یعنی گروهی همواره سیاست می‌ورزیدند و گروهی دانش‌ورزی می‌کردند و نه‌تنها از هم جدا بودند، حتی همواره در برابر یکدیگر قرار داشتند و یکدیگر را قبول نداشتند. نخبگانِ دانشْ مردان سیاست را غاصب می‌دانستند و سیاستمداران نخبگان را افرادی می‌دانستند که در عالم خیال سیر می‌کنند. لذا در طول تاریخ درک ما از دانش درکی انتزاعی بوده است. این وضعیت باعث شده است که امروز نیز دانش در سطح بماند، به مهارت تبدیل نشود و با دنیای واقعی پیوند نخورد. در ایران گاه روندی به‌سوی نزدیک‌سازی دانش و سیاست اتفاق می‌افتد ولی به‌دلیل حرکات سینوسی در جامعه و سیاست ایرانی این پیوند استمرار نمی‌یابد. هرچند برخی از اعضای دولت دانشگاهی هستند اما تصمیم‌گیری‌های‌شان بر مبنای ایدئولوژی است نه دانش.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259777