داستان‌نويسان زن از سعدي چه آموختند؟

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۰
 
 
​همزمان با روز بزرگداشت سعدی همایش «سعدی و پترارک» به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می شود. در اين همايش زهرا زواریان، فرشته نوبخت و الهام فلاح از داستان نويسان ايراني معاصر درباره‌ آموخته‌هاي‌شان از سعدي مي‌گويند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) سعدی و پترارک دو شاعر تغزلی و غنایی در شعر فارسی و ایتالیایی هستند. غزل سعدی اوج شعرهای عاشقانه‌ی انسانی است و با این‌که در غزل عاشقانه سرآمد است اما عارفانه‌ها و غزلیات پندآموز او نیز کم‌نظیر است.

پترارک هم بیشترین تاثیر را بر ادبیات دوران بعد از خود داشته و کسانی چون بوکاچو، چاسر و شکسپیر از او تاثیر پذیرفته‌اند. شباهت‌های بسیاری می‌توان در اشعار و آثار سعدی و پترارک یافت. 

همایش «سعدی و پترارک» در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۸ و ۲۹ فروردین ساعت ۱۶ در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود. 

سعدی‌شناسان و پترارک‌شناسانی که در این دو روز سخن می‌گویند و عنوان سخنرانی‌شان به شرح ذیل است:  سعید حمیدیان (سخنانی ناگفته یا ناشکافته درباره‌ی غزل سعدی)، میرجلال‌الدین کزازی (چالش سعدی با سنایی)، فائزه مردانی (سعدی‌پژوهی در ایتالیا، نگاهی به چند ترجمه از گلستان)،   شیده احمدزاده (نوستالژی پترارک در غزلیات شکسپیر)،  نسرین فقیه‌ملک‌مرزبان (تفاوت گفتمان عشق در ادبیات فارسی و ادبیات ایتالیایی با مطالعه موردی قله‌های غزل فارسی با لئو پاردی و پترارک)، فاطمه عسگری (چهره و هویت معشوق در اشعار پترارک و سعدی)،  فرح نیازکار (سعدی و پترارک: جانمایه‌ی غزل، جوهره سونت)، ایمان منسوب‌بصیری (پترارک و ادبیات روم باستان)، میترا مظاهری (پژوهشی تطبیقی در باب عناصر سنت‌های عاشقانه غزل سعدی و سونت‌های عاشقانه‌ی پترارکی)، زهرا زواریان، فرشته نوبخت، الهام فلاح (از سعدی چه آموخته‌ام؟)

این همایش به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، دانشگاه ساپینزای رم و دانشگاه بولونیا در ایران و ایتالیا برگزار می‌شود و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259615