​سند راهبردی ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد تدوین می‌شود

رونمایی از سایت نفحات
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۷
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز تدوین سند راهبردی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور خبر داد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سید عباس صالحی شامگاه دوشنبه در نشست اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، این کانون‌ها را دارای خصوصیات ویژه ای دانست که سبب می‌شود بهترین سازوکار برای احیای تمدن اسلامی تکیه بر مساجد باشد.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: کانون همانگونه که از نامش پیداست، محل تمرکز است و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد باید محل تمرکز و تجمع آحاد مردم باشند.
 
وی از ظرفیت هنری کانون‌ها و بستر تعالی‌بخش مساجد به‌عنوان ترکیب مناسبی جهت جذب و انس هنرمندان نام برد و بر توجه مداوم بر این بخش تاکید کرد.
 
صالحی دیگر مولفه کانون‌ها را شبکه‌ای بودن آن‌ها ذکر کرد و گفت: وجود 24 هزار کانون می‌تواند شبکه بسیار گسترده‌ای برای جذب آحاد مردم در تمام کشور باشد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ذکر این نکته که این نخستین شورای سیاستگذاری کانون‌ها بعد از 25 سال فعالیت است، گفت: اعضا می‌توانند با هم‌افزایی از این ظرفیت ایجاد شده در مساجد بهره بیشتری ببرند.
 
وی در ادامه این نشست از تدوین سند راهبردی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور خبر داد و از اعضا خواست ایده‌ها و پیشنهادات خود را ارائه کنند تا در پیش‌نویس در دست تدوین این ستاد لحاظ شود.
 
عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار کرد: پیش‌نویس سند راهبردی ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، پس از تدوین در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و پس از تصویب و نیز توشیح رئیس‌جمهوری به‌عنوان نخستین اساسنامه شورای کانون‌ها اجرایی می‌شود.
 
رونمایی از سایت نفحات

در ادامه این نشست با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نرم‌افزار زیست‌بوم مجازی «نفحات» ویژه بچه‌های مسجد در شورای سیاستگذاری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد رونمایی شد.
 
این اپلیکیشن تحت موبایل، براساس استفاده از بستر فضای مجازی برای توسعه حضور نوجوانان و جوانان در مساجد طراحی شده و دربرگیرنده مباحث فکری، اخلاقی و معنوی است.  
 
مدیر شرکت طراح این نرم‌افزار توضیح داد: سامانه «نفحات» برای راهبری هوشمند تعریف شده و تمام فرایندهای ارتباطی کاربر را رصد کرده و تعاملی است به این معنی که پس از سنجش بازخورد مخاطب، نکات خاص و دستورالعمل‌های پیشنهادی ویژه همان شخص به او ارائه می‌کند به این ترتیب آموزش‌ها برای هر کاربر اختصاصی و متفاوت از دیگر کاربران است.
 
زیست‌بوم مجازی «نفحات» در مرحله نخست از یازدهم فروردین سال 97 همزمان با میلاد امام علی (ع) تا 15 شعبان و میلاد امام زمان (عج) برای ثبت‌نام اعضای کانون‌های مساجد، فعال است.
 
حضور 730 هزار عضو فعال در یک‌هزار و 200 کانون فرهنگی و هنری مساجد

نماینده آموزش و پرورش نیز در این جلسه، حضور 730 هزار عضو فعال و سه میلیون و 250 هزار عضو غیرفعال در یک‌هزار و 200 کانون وابسته را ضریب نفوذ دور از مطلوب ارزیابی کرد و برنامه تشویق و تجلیل از رتبه‌های برتر علمی هر مدرسه در مسجد محل را به‌عنوان یک الگو برای جذب کودکان و نوجوانان به کانون‌های مساجد ارائه کرد.
 
«سجا» 24 هزار کانون را به هم مرتبط می‌کند

حجت‌الاسلام حبیب رضا ارزانی، دبیر ستاد عالی کانون‌های مساجد نیز در این نشست به شرح سامانه سجا (سامانه جامع آمار و اطلاعات مساجد) پرداخت و گفت: «سجا»، 24 هزار کانون را به هم مرتبط می‌کند. تمامی کانون‌ها فرصت دارند از اول فروردین تا اول خرداد 97 در این سامانه ثبت‌نام کنند، چراکه پس از آن تاریخ، ملاک عمل ستاد کانون‌ها اطلاعات سامانه سجا خواهد بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258848