چرا هیچ‌کس «برج سکوت» را ندید

15 دی 1396 ساعت 12:27

احمد دهقان،‌ با انتشار یادداشتی از بی‌توجهی جوایز ادبی به رمان «برج سکوت» که به تعبیر این نویسنده در چند سال اخیر نظیر آن دیده نشده است انتقاد کرد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) احمد دهقان، نویسنده ادبیات داستانی در یادداشتی کوتاه با انتقاد از نادیده گرفته شدن رمان «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی در جریان داوری جوایز ادبی کشور تاکید کرده چند سال بعد، خوانندگان ادبیات با شگفتی از خود خواهند پرسید که چرا هیچ‌کس «برج سکوت» را ندید.
 
متن این یادداشت به شرح زیر است:
«در این دوره و زمانه، واقعیت چنان از تخیل پیشی گرفته که کمتر اثری می‌توان یافت که خواننده را شگفت‌زده کند. اما باز هم گاهی از زیر خاکستر ادبیات خاموش و نحیف این زمانه، شعله‌ای دیده می‌شود که آدمی را دلگرم می‌کند. «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی از آثاری است که از وقتی شروع می‌کنی و تا وقتی آن را تمام می‌کنی و زمین می‌گذاری، در بهت هستی. موضوع اصلی برج سکوت، اعتیاد است اما بسیار فراتر از آن.
 
اگر بگوییم موضوع رمان «برج سکوت» فقط درباره اعتیاد است، بر آن ظلم کرده‌ایم. او از این دریچه وارد شده، اما به زوایای پنهان زندگی سرک می‌کشد و هر بار و در هر فصل خواننده را شگفت‌زده می‌کند. او فقرنگاری نمی‌کند، نصیحت نمی‌کند، نسخه نمی‌پیچد، بلکه با هنرمندی تمام و شگفت‌انگیز، این زندگی را فراتر از واقعیت به نمایش می‌گذارد. منایی، عمد دارد زندگی حاشیه‌ها را روایت کند. او زندگی نسلی را پیش روی ما می‌گذارد که گاه آن‌ها را دیده‌ایم، اما هیچ‌گاه نشناختیم‌شان. زندگی که نه، چیزی به نام زندگی که در این رمان هولناک‌تر از آن نیست، دستمایه روایتی بِکر شده است که حداقل در این چند ساله همانند آن را نداشته‌ایم.
 
نویسنده این رمان سه جلدی آدمی را دلگرم می‌کند به ادبیات. و اکنون در این زمستان دودآلود که نفس کشیدن مشکل شده و ابرهای نازا می‌آیند و می‌گذرند، بی‌آن‌که ببارند، جوایز ادبی کشور هم یکی یکی به پایان راه خود رسیدند و در هیچ‌کدام نامی از «برج سکوت» نبود و نیست. اما شک نکنید که چند سال بعد، خوانندگان ادبیات با شگفتی از خود خواهند پرسید که چرا هیچ‌کس «برج سکوت» را ندید.»


کد مطلب: 256337

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/fa/doc/naghli/256337/چرا-هیچ-کس-برج-سکوت-ندید

ایبنا
  http://www.ibna.ir