۸
 

چرا هیچ‌کس «برج سکوت» را ندید

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۷
 
 
احمد دهقان،‌ با انتشار یادداشتی از بی‌توجهی جوایز ادبی به رمان «برج سکوت» که به تعبیر این نویسنده در چند سال اخیر نظیر آن دیده نشده است انتقاد کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) احمد دهقان، نویسنده ادبیات داستانی در یادداشتی کوتاه با انتقاد از نادیده گرفته شدن رمان «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی در جریان داوری جوایز ادبی کشور تاکید کرده چند سال بعد، خوانندگان ادبیات با شگفتی از خود خواهند پرسید که چرا هیچ‌کس «برج سکوت» را ندید.
 
متن این یادداشت به شرح زیر است:
«در این دوره و زمانه، واقعیت چنان از تخیل پیشی گرفته که کمتر اثری می‌توان یافت که خواننده را شگفت‌زده کند. اما باز هم گاهی از زیر خاکستر ادبیات خاموش و نحیف این زمانه، شعله‌ای دیده می‌شود که آدمی را دلگرم می‌کند. «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی از آثاری است که از وقتی شروع می‌کنی و تا وقتی آن را تمام می‌کنی و زمین می‌گذاری، در بهت هستی. موضوع اصلی برج سکوت، اعتیاد است اما بسیار فراتر از آن.
 
اگر بگوییم موضوع رمان «برج سکوت» فقط درباره اعتیاد است، بر آن ظلم کرده‌ایم. او از این دریچه وارد شده، اما به زوایای پنهان زندگی سرک می‌کشد و هر بار و در هر فصل خواننده را شگفت‌زده می‌کند. او فقرنگاری نمی‌کند، نصیحت نمی‌کند، نسخه نمی‌پیچد، بلکه با هنرمندی تمام و شگفت‌انگیز، این زندگی را فراتر از واقعیت به نمایش می‌گذارد. منایی، عمد دارد زندگی حاشیه‌ها را روایت کند. او زندگی نسلی را پیش روی ما می‌گذارد که گاه آن‌ها را دیده‌ایم، اما هیچ‌گاه نشناختیم‌شان. زندگی که نه، چیزی به نام زندگی که در این رمان هولناک‌تر از آن نیست، دستمایه روایتی بِکر شده است که حداقل در این چند ساله همانند آن را نداشته‌ایم.
 
نویسنده این رمان سه جلدی آدمی را دلگرم می‌کند به ادبیات. و اکنون در این زمستان دودآلود که نفس کشیدن مشکل شده و ابرهای نازا می‌آیند و می‌گذرند، بی‌آن‌که ببارند، جوایز ادبی کشور هم یکی یکی به پایان راه خود رسیدند و در هیچ‌کدام نامی از «برج سکوت» نبود و نیست. اما شک نکنید که چند سال بعد، خوانندگان ادبیات با شگفتی از خود خواهند پرسید که چرا هیچ‌کس «برج سکوت» را ندید.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256337
 


 
رضا رومي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۱۳:۱۹:۱۰
درود بر احمد دهقان. وقتي جايزه جلال داوران ضعيف و سرشاخ با ادبيات داستاني دارد، برج سكوت هم ديده نمي‌شود. (223645)
 
سميه الهام بخش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۱۳:۲۲:۴۱
با رضا رومي موافق‌ام. شرط مي‌بندم داوران اين كار را نخوانده اند. يكي از داوران هياهوگر جلال اگر اين اثر را خوانده بود در اينستاگرامش درباره آن مي‌نوشت و مثل بقيه كارها كلي بد و بيراه نثارش مي كرد. (223646)
 
سميرا دلجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۱۳:۲۷:۵۹
ايبنا اين پرسش احمد دهقان را با شهريار عباسي در ميان بگذارد. آيا داوران حلال اين رمان را خوانده اند؟ من هم فكر مي كنم نخوانده اند. لطفا پيگيري كنيد. (223647)
 
مخاطب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۱۳:۳۶:۰۶
از داوران جايزه احمد محمود هم بپرسيد. دلم مي خواهد بدانم كدام شان برج سكوت را خوانده اند. (223648)
 
محمد مومن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۱۴:۴۰:۰۳
کاملا موافق هستم.امروزه جوایز ادبی ایران کاملاً بر اساس اوهام و توصیه ها داده می شه و نویسندگان و نقادان ادبی شاخص در هیئت داوران به کار گرفته نمی شوند. (223651)
 
شهریار عباسی
United States
۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۱۷:۳۷:۳۹
سلام
این کتاب به پیشنهاد بخش رمان در بخش ویژه جایزه جلال نامزد است و جناب دهقان به عنوان عضو هیئت علمی جایزه جلال مطلع است. بنابراین اینکه برج سکوت دیده نشده، دست کم درباره جایزه جلال سخن درستی نیست. (223656)
 
ياسر يزداني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۱۸:۰۲:۳۱
از آقاي دهقان بپرسيد چرا درباره كتاب‌هاي خوب ديگري كه هيچ كجا ديده نشده، هيچ نمي‌گويد؟ ده ها رمان خوب مي‌توان نام برد كه از برج سكوت بهترند. (223657)
 
ابوالفضل درخشنده
۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۱۴:۲۰:۰۰
با عرض سلام و احترام: لطفا از اعضای هیئت داوران سوابق علمی آنان را در خصوص تکنیک های داستان نویسی سوال بفرمایید تا معیار انتخاب آنان بهتر مشخض شود. ضمن اینکه انتشار کاربرگ داوری با امتیاز های تعلق گرفته به آثار مورد داوری می تواند اطمینان بخش جامعه هنرمندان داستان نویس شود. متشکرم (223671)