اعلام برنامه‌های جديد جشنواره كتاب و رسانه

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹
 
 
برنامه‌های دبیرخانه دائمی جشنواره «کتاب و رسانه» تا هفدهمین دوره این جشنواره، اعلام شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی خانه كتاب، مجيد غلامي جليسه، مديرعامل خانه كتاب درباره برنامه‌های جديد جشنواره كتاب و رسانه گفت: همان‌گونه كه در مراسم اختتاميه شانزدهمين دوره جشنواره كتاب و رسانه اعلام شد، دبيرخانه اين جشنواره از حالت موسمی خارج شده و فعاليت‌های متنوعی را به‌صورت دائمی، با هدف ارتقای وضعيت اخبار و مطالب كتابی مندرج در رسانه‌های كشور در دستور كار خود قرار خواهد داد.
 
وی افزود: وعده‌ ديگر ما در آئين پايانی شانزدهمين جشنواره كتاب و رسانه، برگزاری كارگاه‌های آموزشی برای خبرنگاران كتاب بود. در نخستين گام، در دی‌ماه سال  جاری، كارگاه آموزشی دو روزه‌ای براي نامزدها و برگزيدگان رسانه‌هاي غيرتهراني شانزدهمين دوره جشنواره برگزار خواهد شد. در اين كارگاه كه با همكاری گروهي از سرآمدان دانشگاهي و نيز پيشكسوتان و متخصصان مطبوعاتي برگزار خواهد شد، آن دسته از شركت‌كنندگان رسانه‌های استانی و شهرستانی كه دور شانزدهم جشنواره كه به مراحل پايانی رقابت راه يافته بودند، همچنين از برخی مكان‌های خاص در ارتباط با كتاب در تهران بازديد خواهند كرد.
 
غلامي جليسه ادامه داد: از ديگر برنامه‌های ما، انتشار مجموعه‌ای از گزيده آثار برگزيدگان جشنواره شانزدهم به‌صورت ديجيتال و كاغذی در دو مقطع نيمه دوم سال ۹۶ و نيمه اول سال ۹۷ است. در اين راستا، گزيده‌ای از آثار برگزيده جشنواره به‌انضمام ديگر آثار برگزيدگان جشنواره كه در نيمه‌ دوم امسال در رسانه‌هايشان منتشر كرده‌اند، به‌صورت مجموعه‌ای، تا پيش از نمايشگاه كتاب تهران منتشر خواهد شد. شماره‌ ديگر اين مجموعه، گزيده‌ای از آثار برگزيدگان را تا نيمه سال آينده در بر خواهد گرفت كه در هفته كتاب سال آينده، همزمان با هفدهمين دوره جشنواره منتشر می‌شود.
 
مديرعامل خانه كتاب با اشاره به اينكه اين اقدام براي تداوم رشد كيفي و توجه افزون به آثار برگزيدگان جشنواره است، گفت: در اين راستا همچنين مقرر شده است كه از تعداد ۵۰ اثر منتخب هيات داوران و دبيرخانه دائمي جشنواره كه در ايام نمايشگاه كتاب تهران منتشر خواهند شد، در قالب اعطاي كمك‌هزينه توليد، حمايت شود.
 
غلامي جليسه گفت: براي آن‌كه حوزه‌هاي استاني را هم بيشتر تحت پوشش قرار داده و شور و نشاط ملي جشنواره را در حوزه‌هاي منطقه‌اي هم به حد مطلوب برسانيم، به پيشنهاد دبير جشنواره، آقاي عليرضا بهرامي، جشنواره كتاب و رسانه استاني را در مقطع نيمه دوم سال جاري برگزار خواهيم كرد. در اين جشنواره كه فراخوان آن به‌زودي اعلام خواهد شد، در زمينه آثار منتشر شده در رسانه‌هاي استاني و محلي كه در مقطع پس از موعد فراخوان دوره شانزدهم، يعني ابتداي مهرماه تا پايان اسفندماه سال جاري منتشر خواهند شد، داوري صورت مي‌گيرد.
 
وی ادامه داد: برگزيدگان جايزه‌هاي طلايي اين جشنواره، در حوزه بهترين خبر، بهترين مصاحبه، بهترين گزارش و بهترين نقد و يادداشت، همزمان با برگزاري نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، معرفي و تجليل خواهند شد. در اين بخش، علاوه بر آن‌كه نامزدها و برگزيدگان، به‌طور مستقيم با آثارشان در دور نهايي دوره هفدهم جشنواره كتاب و رسانه حضور خواهند يافت، يك تا سه نفر از برگزيدگان نيز به راي هيات داوران و دبيرخانه جشنواره، با حمايت خانه كتاب به جشنواره‌های خارجي كتاب در سال آينده اعزام خواهند شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255597