سید‌عباس صالحی در دیدار با همتای ارمنستانی مطرح کرد:

ایران برای گسترش زبان فارسی در ارمنستان آمادگی دارد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۹
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای ارمنستانی خود بر تقویت زبان فارسی در کشور ارمنستان تاکید کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت و جایگاه زبان فارسی گفت: با امضای موافقتنامه بین دو کشور در هفته گذشته و فصل جدیدی در روابط دو کشور ایجاد خواهد شد. ایران و ارمنستان در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری اشتراکات فراوانی دارند که می توانند روابط خود را گسترش دهند.

صالحی با اشاره به ظرفیت‌های سینمای ایران ادامه داد: سینمای ایران دارای قوت است و در سال قریب به ١٠٠ فیلم سینمایی بلند تولید می‌کند. سینمای مستند ایران نیز فعالیت‌های مطلوبی دارد و دارای جشنواره ای با عنوان جشنواره حقیقت است. فیلم کوتاه نیز در ایران جایگاه مناسبی دارد و در همین روزها در حال برگزاری این جشنواره در ایران هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: دو کشور در زمینه فیلم‌سازی و تبادل تجربیات مشترک می‌توانند همکاری‌های خوبی با یکدیگر داشته باشند. ما آمادگی برگزاری هفته های فیلم سینمایی ایران در ارمنستان را داریم. زیرا حوزه سینما می تواند در گسترش ارتباطات دو کشور موثر باشد. سینما دریچه خوبی برای ارتباطات فرهنگی و هنری کشورها به شمار می‌رود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به کتاب و کتابخوانی در ایران اشاره کرد و گفت: یکی از ظرفیت‌های قابل توجه در ایران کتاب‌های کودک و نوجوان است. هر سال بیش از ١٠ هزار کتاب در حوزه کتاب کوک و نوجوان منتشر می‌شود. ظرفیت فضای ایران هم در بخش نویسندگان کودک و نوجوان و هم در زمینه تصویرگری کودک و نوجوان قابل توجه است.

صالحی در ادامه به فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه تئاتر اشاره کرد و گفت: آمادگی همکاری‌های مشترک در این زمینه با ارمنستان وجود دارد.  

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری هر شب 100 تئاتر در تهران افزود: تعداد نمایش‌های اجرا شده در ایران و سبک‌های مختلف آن و تدریس استادان این حوزه به لحاظ سبک‌های تئاتر قابل ملاحظه است. می‌توان در زمینه برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه تئاتر همکاری‌های مشترکی داشت.

صالحی افزود: موسیقی نیز یکی دیگر از زمینه‌های همکاری مشترک است. موسیقی سنتی دو کشور و کشورهای منطقه می‌تواند موجب ارتباطات جدیدی بین ایران و ارمنستان شود. موسیقی در منطقه‌ای ناآرام می‌تواند به‌عنوان پیام صلح و آرامش محسوب شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری‌های مشترک میان دو کشور در زمینه‌های هنرهای تجسمی و کتابخانه‌های ملی نیز تاکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به جایگاه زبان فارسی در کشور ارمنستان بر تقویت آن در این کشور تاکید کرد و گفت: آمادگی گسترش این زبان و تدریس آن در مدارس و دانشگاه‌ها در ایران وجود دارد.  ترجمه آثار به زبان دو کشور نیز ضروری است و تاکنون سه اثر از زبان ارمنی به فارسی و از فارسی به ارمنی داشته‌ایم که می‌توان این تعداد را گسترش داد.

صالحی در ادامه سخنان خود به فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه رسانه و مطبوعات اشاره کرد و گفت: تبادل هیات‌های رسانه‌ای ایران و ارمنستان می‌تواند در گسترش روابط نقش موثری داشته باشد. در ایران هشت هزار نشریه، مطبوعات و رسانه‌های برخط وجود دارد که در این زمینه هیات‌های رسانه‌ای دو کشور می‌توانند تبادل تجربیات با یکدیگر داشته باشند.
 
وزیر ارشاد در ادامه به موضوع گفت‌و‌گوی ادیان الهی اشاره کرد و گفت: اسلام و مسیحیت زمینه‌های مشترکی از‌جمله صلح، عدالت، خانواده، کودکان و ... برای گفت‌وگو دارند که می‌توان آن‌ها را گسترش داد.

در بخش دیگری از این دیدار آرمن امیریان وزیر فرهنگ ارمنستان بر گسترش روابط ایران و ارمنستان در زمینه‌های مختلف فرهنگ و هنری تاکید کرد. ایران و ارمنستان هفته گذشته در زمینه سینمایی قرارداد همکاری مشترک بین بنیاد سینمایی فارابی و مرکز سینمایی ارمنستان امضا کردند که موجب گسترش همکاری های مشترک میان دو کشور می شود.

امیریان با ابراز امیدواری برای نتیجه‌بخش بودن قرارداد‌های مشترک  در زمینه تولیدات مشترک فیلم‌های سینمایی،‌ از برگزاری هفته فیلم ارمنستان قدردانی و ابراز امید‌واری کرد تا این رویداد به صورت سالیانه برگزار شود.  

وزیر فرهنگ ارمنستان گفت: در ارمنستان دوره توسعه سینما آغاز شده است و آمادگی همکاری با سینماگران ایران در زمینه تولید آثار سینمایی وجود دارد.    

این مقام مسئول ارمنستان، در بخش دیگری از این دیدار بر همکاری‌های مشترک میان دو کشور در بخش‌های رسانه‌ای، تئاتر، نقاشی و ارکستر سمفونیک تاکید کرد.

در ادامه این نشست علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی، محمد سلگی، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به فعالیت‌های انجام گرفته در بخش کاری خود به ارائه پیشنهادهای همکاری‌های مشترک فرهنگی و هنری با کشور ارمنستان پرداختند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252959