قاسمعلی فراست و محمدرضا گودرزی، «شماس شامی» را نقد می کنند

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۲
 
 
پنجاه و ششمین نشست از سلسه نشست‌های «ترنم قلم» فرهنگسرای گلستان به نقد و بررسی «شماس شامی» نوشته مجید قیصری با حضور نویسنده کتاب اختصاص دارد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مدیریت فرهنگی- هنری منطقه 8 و فرهنگسرای گلستان، در پنجاه وششمین جلسه از برنامه‌های ترنم قلم، کتاب «شماس شامی» با حضور مجید قیصری، نویسنده کتاب، قاسمعلی فراست و محمدرضا گودرزی نقد و بررسی می‌شود.
 
رمان «شماس شامی» نوشته مجید قیصری از زاویه‌ای متفاوت به اتفاقات بعد از عاشورا و همچنین کشته شدن نماینده دولت روم به دست یزید می‌پردازد و همین زاویه روایت متفاوت، آن را تبدیل به اثری متمایز در حوزه تولیدات عاشورایی کرده است.
 
قیصری در «شماس شامی» به جای مرثیه‌سرایی‌های معمول به سراغ انتخاب زاویه دید بدیع و تازه‌ای برای روایت خود از عاشورا و بیان کرامت اهل بیت (ع) رفته و در این میان، چاشنی تخیلی مرسوم در ساخت داستانی را نیز گاه به داستان اضافه کرده است.
 
«شماس شامی» به روایت یک محقق سوری می‌پردازد که به‌طور اتفاقی، کتاب کهن و ناشناخته‌ای را در شهر حلب به‌دست می‌آورد  که در آن گزارشی وجود دارد از فرستاده ویژه روم که در همان زمان به شهر شام سفر کرده بود تا جانشین جدید امپراتور روم را منصوب کند و در این سفر ناپدید شده است. وی در ادامه و از زبان خدمتکار این فرستاده در قالب نامه‌‌هایی که خطاب به امپراطور روم نوشته شده به واکاوی مواجهه سفیر با سر امام حسین (ع) و اعتراض علنی وی به یزید در ارتباط با برخوردش با آن می‌پردازد.
 
علاقه‌مندان به حضور در این نشست می‌توانند ساعت 17 روز سه‌شنبه 18 مهرماه به فرهنگسرای گلستان به نشانی نارمک، پایین‌تر از میدان هلال احمر، خیابان گلستان مراجعه کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252650