نقد «شرح مثنوی معنوی» با حضور حداد عادل

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۰
 
 
نقد و بررسی کتاب «شرح مثنوی معنوی؛ با نگاهی تطبیقی به مبانی عرفان نظری» 20 شهریورماه در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، کتاب «شرح مثنوی معنوی؛ با نگاهی تطبیقی به مبانی عرفان نظری» 20 شهریورماه با حضور غلامعلی حدادعادل، غلامرضا انصاری و ناهید عبقری در سرای اهل قلم نقد و بررسی می‌شود.

کتاب «شرح مثنوی معنوی» نوشته ناهید عبقری، نویسنده و مولوی‌پژوه، با نگاهی تطبیقی به مبانی عرفان نظری در ۶ دفتر از سوی انتشارات بانگ نی منتشر شده است.

این پژوهش که در ابتدا ۶ هزار صفحه بوده و بنا به دلایل متعدد به حدود چهار هزار صفحه تقلیل داده شد، حاصل ۳۰ سال مطالعه، تفکر و نگارش در موضوع‌های عرفانی به‌ویژه مثنوی، دیوان کبیر و دیگر آثار مرتبط با مولانا و برخی آثار برجسته محی‌الدین ابن عربی است.

رویکرد این پژوهش بزرگ که مجموعه‌ای ۶ جلدی با عنوان «شرح مثنوی معنوی با نگاهی تطبیقی به مفاهیم عرفان نظری» است، تحقیق‌‌محوری با ارجاع به آثار برجا مانده در ارتباط با مولانا از جمله «مکتوبات»، «مجالس سبعه»، «غزلیات»، «مناقب‌العارفین» و «فیه‌مافیه» است و چون در سازوکار این شرح تحقیقی، عرفان عملی، با نگاهی تطبیقی به مفاهیم عرفان نظری بررسی می‌شود لذا تحقیق در برخی از آثار ابن‌عربی از جمله «فتوحات مکیه» نیز از عمده بخش‌های این شرح بوده است.

نقد و بررسی کتاب «شرح مثنوی معنوی؛ با نگاهی تطبیقی به مبانی عرفان نظری» امروز (20 شهریورماه) ساعت 17 تا 19 در سرای اهل قلم خانه کتاب به نشانی خيابان انقلاب، خيابان برادران مظفرجنوبی، كوچه خواجه‌نصير، شماره 2 برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251867