​کارشناس حوزه ادبیات دفاع مقدس:

پژوهش و تحلیل نیاز اصلی ادبیات دفاع مقدس است

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۴
 
 
محمود اکرامی‌فر، شاعر با اشاره به لزوم ارائه تعریف جدید از ادبیات دفاع مقدس گفت: نیاز امروز در ادبیات دفاع مقدس، پژوهش و تحلیل است و نوشتن رمان براساس این تحلیل‌ها اهمیت بالایی دارد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، دکتر محمود اکرامی‌فر، شاعر و کارشناس حوزه ادبیات دفاع مقدس ضمن اشاره به جایگاه این شاخه از ادبیات در جامعه گفت: یکی از مسائل روزگار ما این است که انگار ادبیات دفاع مقدس و حتی خود دفاع مقدس، دغدغه بخشی از جامعه ماست و برای همه مردم اهمیت ندارد. ادبیات دفاع مقدس باید برای تولید‌کننده اثر و مصرف‌کننده آن(مخاطب عام و مخاطب خاص) دغدغه و مهم باشد.  
 
وی با اشاره به لزوم ارائه تعریف به روز از ادبیات دفاع مقدس افزود: یکی از روش‌های ایجاد دغدغه نسبت به مقوله ادبیات دفاع مقدس ارائه تعریف از این نوع ادبیات است. باید از حیث محتوا تعریف‌مان را روزآمد کنیم و به جای ادبیات تولیدی، تهییجی و توصیفی به سمت ادبیات تبیینی و تحلیلی دفاع‌ مقدس حرکت کنیم. چه بسا تعدادی از قالب‌های دفاع مقدس در زمان کنونی جواب ندهد.

اکرامی‌فر ادامه داد: نیاز امروز در ادبیات دفاع مقدس، پژوهش و تحلیل است و نوشتن رمان براساس این تحلیل‌ها اهمیت بالایی دارد. با توجه به اینکه شعر در حین واقعه و داستان پس از واقعه رخ می‌دهد در زمان فعلی ضرورت توجه به داستان و رمان بیشتر حس می‌شود.

این کارشناس حوزه ادبیات دفاع مقدس اظهار کرد: در زمان جنگ بار انتقال مفاهیم و ارزش‌ها بیشتر بر دوش شعر بود و حالا پس از گذشت بیش از سه دهه از دوران جنگ، این بار را داستان به دوش می‌کشد و بعد از داستان هم باید سراغ اقتباس و سپس سینما برویم.

اکرامی‌فر درباره ارائه راهکار برای حفظ و انتقال صحیح ادبیات دفاع مقدس در قالب‌های مختلف به نسل کنونی و آیندگان گفت: باید ادبیات‌مان را به نحوی معرفی کنیم که دارای کارکرد، اثر و نتیجه‌ برای فرد و اجتماع داشته باشد؛ به عبارت دیگر هر چیزی که فایده‌مندی، اثر و نتیجه برای فرد و جمع نداشته باشد خودبه‌خود از دایره اهمیت برای فرد و جمع خارج می‌شود بنابراین برای ماندگاری باید فایده‌مند شد.

شاعر «یا علی گفتیم و عشق آغاز شد» افزود: باید قالب‌ها، نوع پردازش، زاویه‌ دید و مساله‌مان را به‌روز و حتی در حوزه‌هایی، میدان بازی‌مان را عوض کنیم؛ مثلا میدان بازی را از ایران، عراق به ایران، داعش تغییر دهیم و شاید کمتر لازم باشد از خمپاره و موشک استفاده کنیم و بیشتر سراغ استفاده بهتر و فزون‌تر از انیمیشن و بازی‌های رایانه‌ای برویم.

اکرامی‌فر ادامه داد: باید تعریف امروز دفاع مقدس نسبت به سال 59 تفاوت داشته باشد. مقدسات و ارزش‌های ایرانی و اسلامی بازتعریف شوند و شکل و مساله امروز دفاع، ممکن است اساسا با سال‌های قبل همانطور که در بحث تهاجم فرهنگی در سال‌های گذشته عنوان شد متفاوت باشد.

این شاعر با اشاره به شهادت شهید محسن حججی اظهار کرد: شهادت این جوان، فضا و شرایط جامعه را به دوران دفاع مقدس و پس از عملیات‌های کربلای پنج و رمضان شبیه کرده و تاثیر خودش را گذاشته است؛ اما به‌جای عراق با داعش در حال جنگ هستیم. پس ابتدا باید ذهن مدیران فرهنگی و سیاستگذارمان و سپس ذهن هنرمندان‌مان را به روز کنیم.
 
وی درباره مشکلات تولید اندیشه در همه حوزه‌های فرهنگی گفت: به‌جای کاشتن بذر، خرمن‌داری می‌کنیم، در حالی‌که بودجه‌های کلانی را صرف برگزاری همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و نشست‌ها می‌کنیم اما هزینه‌ای برای تولید اندیشه در نظر نگرفتیم و یا سهمش اندک است.

اکرامی‌فر افزود: نخست باید در حوزه فکر، نگاه و نگرش کار و سرمایه‌گذاری کنیم، سپس آن‌را حفظ و مراقبت کنیم و آنگاه نمایشگاه و کنفرانس برگزار کنیم؛ ما در کشاورزی کاشت، داشت و برداشت داریم اما در حوزه فرهنگ نسبت به کاشت بی‌توجهیم و تنها به برداشت فکر می‌کنیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251723