عرضه 950 عنوان کتاب فارسی درنمایشگاه کتاب پکن

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۰
 
 
نمایش بیش از 950 عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف، حضور 13 ناشر، 3 آژانس ادبی، برگزاری هفته فیلم ایران درموزه ملی چین و حضور سه تصویرگر از برنامه‌های دیگر غرفه ایران در نمایشگاه کتاب پکن است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در نشست خبری بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن با حضور محمد رسول الماسیه، رایزن فرهنگی ایران در چین و غلامرضا نوعی، مدیر بخش نمایشگاه‌های خارجی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و جائو خایون، از مدیران برگزارکننده نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن روزجمعه در پکن برگزار شد.

غلامرضا نوعی، مدیر بخش نمایشگاه‌های خارجی به تشریح برنامه‌های ایران در نمایشگاه پرداخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران با هیات‌ هشتاد نفره در این رویداد فرهنگی حضورخواهد داشت. نه نویسنده شناخته شده از ایران درغرفه حضوردارند. هم چنین سه گروه موسیقی نیزدرمدت برگزاری نمایشگاه درغرفه ایران به اجرای برنامه می‌پردازند. نمایش بیش از 950 عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف، حضور 13 ناشر، 3 آژانس ادبی، برگزاری هفته فیلم ایران درموزه ملی چین و حضور سه تصویرگر از جمله برنامه‌های دیگر غرفه ایران در نمایشگاه است. نمایش 70 اثرتصویرگری از تصویرگران ایران، معرفی پیش‌کسوتان معاصراهل قلم ایران، معرفی صنعت نشرایران و معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از برنامه‌های دیگری است که درغرفه ایران اجرا می‌شود.

نوعی در بخش دیگر در توضیح طراحی غرفه ایران گفت: متراژ اختصاص یافته به ایران در این نمایشگاه 500 متر مربع است. در طراحی غرفه از معماری سنتی ایرانی با استفاده از طرح‌های کاشی و آجرکاری استفاده شده است. بخش‌هایی ازغرفه برای برگزاری نشست و میزگردهای تخصصی، نمایش کتاب ناشران شرکت کننده،  معرفی آثار تصویرگران و معرفی آثار نویسندگانی که در غرفه حضور خواهند داشت اختصاص داده شده است.

وی به شعار حضور ایران دراین دوره از نمایشگاه نیز اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران  با شعار"ایران،رویای رنگین جاده ابریشم"  به عنوان مهمان ویژه دراین دوره از حضور پیدا می‌کند.

رایزن فرهنگی ایران در چین در این نشست گفت: ایران و چین مفتخر هستند که بزرگترین نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب را در قاره آسیا برگزار می‌کنند. دوکشور دارای سابقه تاریخی و صاحب تمدن هستند. ایران درغرب آسیا و چین درشرق آسیا، درعصراحیای جاده ابریشم تلاش شایسته ای خواهند کرد تا رشته اتصال کشورها در جهان مدرن را با الگوی سازنده و پویای جاده ابریشم تاریخی ایجاد و مستحکم کنند.

الماسیه درادامه افزود: طرح جاده ابریشم بر تقویت زیرساخت های ارتباطی کشورهای عضو، مانند خطوط ریلی، جاده، کشتیرانی و مسیرهای هوایی تاکید دارد. جاده ابریشم به تقویت زیرساخت های ارتباطات معنوی ملت ها نیز توجه خواهد کرد، صنعت چاپ ، نشر و ترجمه نیزاز جمله این زیرساخت ها محسوب می شود.

رایزن فرهنگی ایران درپکن درپایان سخنانش گفت: ما فرصت نمایشگاه کتاب را مغتنم دانستیم تا جلوه‌هایی از فرهنگ ایران در زمینه‌های مختلف فیلم، موسیقی، هنرهای تجسمی، نویسندگی و تصویرگری را درغرفه ایران به نمایش بگذاریم. درمدت نمایشگاه شخصیت های فرهنگی و هنری بزرگی از ایران در این رویداد مهم فرهنگی حضورخواهند داشت.

دربخش پایانی نشست خبرنگار روزنامه گلو بال تایمزدر سئوالی علت شناخت کم نویسندگان چین از ایران را جویا شد و در ادامه سوال شد که برای این شناخت کم چه تدابیری اندیشیده شده است؟ مدیربخش نمایشگاه های خارجی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران درپاسخ به این سئوال گفت: ارتباط مستمرانجمن نویسندگان دوکشورمی تواند دراین خصوص موثرباشد. برای شناخت بیشتر نویسندگان چین از ایران، نویسندگان مطرح و برجسته ای از جمهوری اسلامی ایران درمحل غرفه حضور خواهند داشت و از نزدیک با نویسندگان چین و بازدیدکنندگان گفت و گو می‌کنند. معرفی آثار ادبیات ایران و معرفی نویسندگان ایرانی در قالب کتاب، کاتالوگ و بروشور از جمله فعالیت‌های ما برای این موضوع است. بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن از تاریخ یک تا‌ پنج شهریورماه برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250934