در آئین اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی

«به‌نشر» ناشر برگزیده کتاب سال رضوی شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۴
 
 
آئین اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی با معرفی ناشران، نوسندگان و آثار برتر، ظهر امروز در مشهد به‌کار خود پایان داد. به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) در این دوره به‌عنوان ناشر برتر معرفی و تجلیل شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات آستان قدس رضوی، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در آئین اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به کرامت کتابت، بر ضرورت ایجاد و فعال بودن باشگاه‌های اندیشه‌ورزی با محوریت مشهد مقدس تأکید و اظهار کرد: مرجعیت علمی در مشهد به‌عنوان یک هدف اعلام شده است و این باشگاه‌های اندیشه‌ورزی متشکل از عالمان و فرهیختگانی که مداوم به مشهد سفر می‌کنند، باید ایجاد شود و فعال باشد.
 
وی افزود: بهترین و برترین کرسی‌های گفتگوی بین ادیان باید به تأسی از وجود امام رضا (ع) در مشهد شکل گیرد، زیرا بنیانگذار این کرسی‌ها ایشان بوده‌اند؛ اقداماتی در این زمینه انجام شده، اما کافی نیست. ایجاد کرسی‌های گفتگوی بین مذاهب ضرورت داشته و مرکزیت این کرسی‌ها نیز باید مشهد باشد.
 
محمدهادی زاهدی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در این آئین، از ارسال 336 اثر به دبیرخانه جشنواره خبر داد و گفت: از این تعداد 212 کتاب به زبان فارسی و 44 کتاب به سایر زبان‌ها، 43 اثر در بخش حمایت از آثار رضوی، 12 پایان‌نامه و 25 کتاب دیجیتال بوده است.
 
وی بیان کرد: جشنواره کتاب سال رضوی در پنج بخش کتاب چاپی، کتاب دیجیتال، کتاب‎های چاپ‌نشده، پایان‌نامه و ناشر فعال برگزار شده است. آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره در هشت مرحله ارزیابی و داوری و در نهایت برگزیدگان معرفی شدند.
 
زاهدی با بیان این که حدود 25 کتاب و رساله از امام رضا(ع)، میراث ارزشمندی است که از ایشان به دست ما رسیده، افزود: این معارف رضوی در واقع برای پاسخگویی به نیازهای ماست. نکته حائز اهمیت در معارف رضوی، کلیدواژه «شناخت» است و ایجاد بسامد جدی برای شناخت در جامعه اسلامی که امام رضا (ع) در اختیار ما قرار می‌دهند؛ برای دریافت این اندیشه باید از زاویه جدیدی به این معارف نگاه کنیم.
 
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود به حضور آیت‌الله رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی برای دومین سال در جشنواره کتاب سال رضوی اشاره کرد و گفت: این امر نشان‌دهنده اهتمام ویژه ایشان به موضوع اندیشه و قلم است.
 
در این دوره از جشنواره به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) به‌عنوان ناشر برگزیده معرفی و سه اثر این مرکز نیز به‌عنوان اثر برتر و شایسته تقدیر برگزیده و نویسندگان آن‌ها تجلیل شدند.  
 
- کتاب «پاسخ‌های امام رضا(ع) به 40 پرسش قرآنی» اثر اکرم دهقان، فاطمه آگهی، زینب آقاگلی‌زاده و لیناسادات حسینی؛ از تولیدات به‎نشر(انتشارات آستان قدس رضوی)؛ به‌عنوان اثر شایسته تقدیر در بخش کتاب‌های چاپی
 
- کتاب «در جستجوی خورشید» نوشته مهدی غلامعلی؛ از تولیدات به‌نشر، در بخش کتاب‌های چاپی با محوریت خاندان و یاران امام رضا (ع)
 
- کتاب «سفر سبز» سروده حسین شنوایی؛ از تولیدات به‎نشر؛ در بخش کتاب برتر با محوریت شعر
 
جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی از برنامه‎های جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) است که همه‌ساله توسط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در دهه کرامت برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250734