نویسنده حوزه دفاع مقدس:

چندان از حمایت‌ها در حوزه ادبیات دفاع مقدس اطلاعی ندارم!

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۳
 
 
سیداکبر میرجعفری، شاعر و نویسنده ضمن اشاره به لزوم تشویق نویسندگان حوزه ادبیات دفاع مقدس گفت: چندان از حمايت‌ها اطلاعي ندارم، مگر حمايتي مي‌شود؟ چرا پس از بنده حمايت نشده است؟!
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از ستاد خبری هفدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس، سیداکبر میرجعفری، شاعر و نویسنده درباره ضرورت توجه بیشتر به آثار مکتوب دفاع مقدس گفت: با توجه به دور شدن از سال‌های جنگ و مقتضیات زمانه، پرداختن به ادبیات دفاع مقدس ضرورت ویژه‌ای پیدا کرده است. ادبيات، واقعه يا حادثه‌اي را از زمان و مكان فراتر مي‌برد.

وی ادامه داد: اكنون سال‌ها از عاشورا گذشته است؛ اما هنوز هم آثاري كه در اين زمينه خلق می‌شود خواندني است. این مساله مربوط به یک رویداد خاص نیست؛ به‌عنوان مثال با وجود گذشت سال‌ها از جنبش سياهان آمريكا، آثاری درباره آن نوشته می‌شود. نويسندگان مي‌توانند تا زماني كه نوعي از آثار ادبي مخاطب دارد، دست به خلق بزنند.

میرجعفری با تاکید بر اهمیت توجه به ثبت حوادث تاریخی در سریع‌ترین زمان ممکن اظهار کرد: از نظر تاريخي يك ثبت اثر هرچه به زمان حادثه نزديك‌تر باشد، احتمال صحت و سقم آن بیشتر است، اين نوع آثار، نوشته‌هاي تاريخی‌اند نه ادبيات! هرچه وقايع‌نگاران جنگ به جریان حادثه نزديك‌تر باشند، گزارش‌هاي آن‌ها قابل اعتناتر است؛ اما يك داستان‌نويس يا فيلم‌ساز هم از همين آثار واقعي الهام مي‌گيرد و دست به خلق اثر هنري مي‌زند.

شاعر «ریحان‌هایی که مادرم دوست داشت» و «چارپاره» افزود: برداشت هنري از يك واقعه مانند دفاع مقدس، ربطي به زمان ندارد. چنانكه شعر محتشم چند قرن پس از واقعه عاشورا سروده شده است و همچنان مورد توجه مخاطبان قرار دارد.

میر‌جعفری در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر عنصر طنز در اثربخشی آثار دفاع مقدس گفت: گويا اقبال مخاطب به طنز در زمانه ما باعث شده نويسندگان عرصه‌هاي مختلف براي تاثيرگذاري آثارشان از طنز استفاده كنند. خيلي هم خوب است.
 
وی ادامه داد: در حوزه دفاع مقدس هم طنز ظرفيت‌هاي زيادي را در اختيار نويسنده قرار مي‌دهد. اما بايد توجه داشت كه طنز گاهي به پرتگاهي تبديل مي‌شود كه كليت اثر را به نابودي مي‌كشاند. معتقدم طنازي فقط مختص معدودي از نويسندگان است؛ بنابراين اگر هر نويسنده‌اي بخواهد از طنز استفاده كند، معلوم نيست فرجام خوشي داشته باشد.
 
این نویسنده درباره چرایی خلق اندک آثار مطرح در حوزه دفاع مقدس با وجود انواع حمایت‌ها از سوی نهادها و سازمان‌های مختلف از ادبیات دفاع مقدس اظهار کرد: بنده چندان از اين حمايت‌ها اطلاعي ندارم، مگر حمايتي مي‌شود؟ چرا پس از بنده حمايت نشده است؟!
 
وی درباره ضرورت وجود جوایز و جشنواره‌های مربوط به دفاع مقدس و نقش آن‌ها در ارتقاء سطح آثار افزود: نويسنده يا هنرمند به تشويق نياز دارد. هرچه اين تشويق‌ها بيشتر باشد، قطعا هنرمندان با شوق بيشتري به خلق اثر مي‌پردازند. در حوزه دفاع مقدس تا آنجا كه جسته و گريخته مي‌شنوم اين سال‌ها از این دست تشويق‌ها خيلي كم وجود داشته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250137