همکاری بنیاد سعدی و دانشگاه پکن

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸
 
 
تفاهم‌نامه همکاری میان بنیاد سعدی و دانشگاه مطالعات زبان‌های خارجی پکن ( BFS) با هدف افزایش همکاری‌های علمی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی برای آموزش و گسترش زبان فارسی در کشور چین به امضا رسید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، این تفاهم‌نامه همکاری با حضور‌ پون‌لونگ، رئیس دانشگاه، دینگ‌ها، رئیس بخش دانشجویی، یوگویلی، استاد زبان فارسی و رئیس اتاق ایرانشناسی، سون سیا مونگ، رئیس دانشکده آسیا-آفریقا، سیدمحمدرضا دربندی، معاون امور بین‌الملل و امیر پور‌پزشک مدیر امور نمایندگی‌های بنیاد سعدی در محل بنیاد سعدی امضا شد.

دانشگاه مطالعات زبان‌های خارجی پکن (BFS ) که مستقیما زیر نظر وزارت آموزش چین قرار دارد، در سال 1941 تاسیس شد و نسبت به دانشگاه‌های دیگر چین از قدمت بیشتری برخوردار است. کرسی زبان فارسی در این دانشگاه در سال 2012 به‌عنوان سومین کرسی زبان فارسی در شهر پکن، ایجاد شد. مهم‌ترین نقش و وظیفه این دانشگاه، تربیت دیپلمات‌های مورد نیاز دولت چین است. اکثر سفیران و رایزنان اقتصادی و سیاسی سفارتخانه‌های چین در خارج از کشور از  فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. این دانشگاه علاوه بر بنیاد سعدی با دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین تفاهم‌نامه همکاری دارد.

اولین جلسه میان بنیاد سعدی و مسئولین این دانشگاه در اول تیرماه 1395 برگزار شد که طی آن طرفین، بر امضای تفاهم‌نامه به منظور همکاری‌های بیشتر توافق کردند. به دنبال آن کارشناسان و مسئولان هر دو طرف به این ارتباط تداوم بخشیده و پس از بررسی و هماهنگی‌های لازم مقرر شد در اردیبهشت 1396 در تهران تفاهم‌نامه همکاری میان طرفین به امضا برسد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 247356