صالحی امیری: حدود ٥٠٠ میلیاردتومان در سال ٩٥ به اصحاب فرهنگ و هنر کمک شد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۸
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که حدود ٥٠٠ میلیاردتومان در سال ٩٥ به اصحاب فرهنگ و هنر کمک مالی شد، گفت: سال ١٣٩٦، سال جهش و توسعه فرهنگی و دستیابی به وعده های دولت یازدهم به مردم خواهد بود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری روز چهارشنبه پس از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره مهم ترین اقدامات این وزارتخانه برای اهالی فرهنگ در سال جاری اظهارداشت: در سال ٩٥ آنچه اتفاق افتاد سه حرکت مهم بود.

وی افزود: اولین حرکت این بود که فضای ثبات و آرامش را در محیط فرهنگی ایجاد کنیم تا بتوانیم کار فرهنگی خود را انجام دهیم. 

وی ادامه داد: تاکید می‌کنم محیط فرهنگی محیطی ایجابی است نه سلبی و نه محیط مناقشه و درگیری بنابراین تلاش کردیم که به صورت مشترک ادبیات خود را همدلی، همگرایی و همنوایی برای ایجاد ثبات آرامش در محیط فرهنگی قرار دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: نکته دوم بحث نشاط فرهنگی است بنابراین جامعه نیازمند مصرف فرهنگی است. باید تلاش کنیم مصرف فرهنگی را در جامعه افزایش دهیم.

صالحی امیری یادآور شد: در سال ٩٥ قدم های موثری در زمینه مطالعه کتاب، فیلم، موسیقی،‌ تئاتر، شعر، هنر و همه حوزه های گسترده فرهنگی قرآن و امور مساجد برداشته شد. 

وی افزود: حدود ٢٠ حوزه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تولید، توزیع و مصرف فرهنگی را در کشور به عهده دارند بنابراین تلاش گسترده‌ای را انجام دادیم که بتوانیم با افزایش تولید فرهنگی و در نتیجه افزایش مصرف فرهنگی به ارتقای سطح آگاهی و مصرف فرهنگی کمک کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: نکته سوم در راستای اقتصاد مقاومتی بود که تلاش کردیم گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی را در سطح ملی دنبال کنیم. همه استان‌ها و شهرستان‌ها و شخص وزیر و معاونان هم در تهران تلاش کردیم که در راستای گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی کارهایی را انجام دهیم، مردم باید به اقتصاد مقاومتی احساس نیاز کنند نه این که دستور و بخشنامه و بنر باشد. 

صالحی امیری ادامه داد: مفهوم گفتمان‌سازی یعنی عبور از سطح دولت به مردم است. یعنی نیاز مردم تعریف شود نه نیاز دولت. تلاش ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سایر نهادهای فرهنگی گفتمان سازی است که فکر می‌کنم قدم‌های موثری برداشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: تلاش ما حمایت معنوی و مادی از اصحاب فرهنگ و هنر است که به همین منظور در سال جاری در مجموع حدود ٥٠٠ میلیاردتومان کمک و یارانه به اصحاب فرهنگ و هنر در حوزه های رسانه، مطبوعات، قرآن، امور مساجد، کتاب، شعر و هنر داشتیم که اگرچه عدد کوچکی است اما قدمی است که در توان دولت و ما بود که انجام دادیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره برنامه‌های سال آینده این وزارتخانه برای اهالی فرهنگ و هنر اظهارداشت: در روزهای اخیر ٧٥٠ نفر از مدیران این وزارتخانه از سراسر کشور در همایش دو روزه بزرگ شرکت کرده اند که در آن سیاست های سال ٩٦ این وزارتخانه تبیین شد.

صالحی امیری ادامه داد: در این همایش معاونان بنده سیاست‌های اختصاصی خود در عرصه فرهنگ و هنر، فضای مجازی و دیگر حوزه‌های این وزارتخانه را تبیین کردند. بنده هم ٢٨ محورسیاست های کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تشریح کردم. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سال ٩٦، سال جهش و توسعه فرهنگی و دستیابی به آن وعده هایی که ما در ابتدای دولت باید به مردم دادیم، خواهد بود.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246159