برگزاری همایش ملی زبان و هویت در شیراز

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
 
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: با حضور سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نج‌شنبه (23 دی‌ماه) از ساعت ٩ تا ١١ همایش ملی «زبان و هویت» به میزبانی هتل همای شیراز برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، بهزاد مریدی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان از حضور سیدرضا صالحی‌امیری در مراسم افتتاحیه همایش ملی «زبان و هویت» خبر داد و اظهار کرد: این همایش صبح روز پنجشنبه (23 دی‌ماه) در شیراز کار خود را آغاز می کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان این‌که همایش ملی «زبان و هویت» به همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار می‌شود، اظهار کرد: بنیاد سعدی، دانشگاه شیراز، پایگاه استنادی جهان اسلام و دانشگاه پیام نور از دیگر نهادهایی هستند که در برپایی این همایش همکاری دارند. 

این مقام فرهنگی استان بابیان این‌که زبان و فرهنگ حوزه‌ای است که گسست‌ناپذیر است و همیشه جزء دغدغه‌های سیاست‌گذاران حوزه فرهنگی بوده است، افزود: این حوزه یکی از مهم‌ترین مواردی است که مورد بحث و بررسی در مدیریت عالیه نظام است.

مریدی بیان کرد: همایش یاد شده به واسطه اندیشه‌ها و دغدغه‌های بزرگان شکل گرفته و  از سه سال پیش این مبحث به شکل جدی مطرح است و در همین ارتباط زبان‌شناسان مجله‌ای را تحت همین عنوان در دانشگاه پیام نور به ثبت رسانده‌اند تا بتواند درجه پژوهشی و علمی را با خود به همراه داشته باشد و همین امر باعث شد تا برگزاری این کنفرانس را در خواست کنیم.

دبیر اجرایی همایش ملی «زبان و هویت» با یادآوری این مطلب که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی این همایش بحث توسعه زبان فارسی را به شکل جدی مد نظر دارد، افزود: امیدواریم این رخداد ارزشمند ملی، فتح بابی به حساب آید تا فارس به عنوان رنگین‌کمان اقوام و شاید پُرگویش‌ترین مناطق ایران زمین بتواند ترسیم‌کننده سیاست‌گذاری فرهنگی باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس دغدغه مهم امروز بزرگان نظام را زبان دانست و گفت: بسیار ساده‌انگارانه است که خیال کنیم زبان بی‌حوزه فرهنگ معنا دارد و باید دانست که زبان و فرهنگ در کنار هم تکمیل‌کننده و راهگشا هستند. ما نمی‌توانیم متصور شویم که زبان یا گویش جایی را داشته باشیم بدون آن‌که حوزه فرهنگ را دریابیم، ملتی موفق است که بتواند اشتباهات را انجام نداده و اجازه ندهد تا دیگر فرهنگ‌ها در فرهنگ آن‌ها رسوخ پیدا کند و زبانش را به عنوان یک ابزار حفظ کند تا این امکان به وجود آید تا زبان‌های متعدد را در خود داشته باشد.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری مراسم بزرگداشت استاد عبدالعلی دستغیب اشاره و بیان کرد: آیین مورد اشاره به همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری انجمن مفاخر استان همزمان با همایش ملی «زبان و هویت» برگزار می‌شود.

به گفته مریدی، صبح پنج‌شنبه از ساعت 9 و 30 دقیقه تا 11 و 30 دقیقه آیین همایش ملی «زبان و هویت» در هتل هما در قالب مراسمی رسمی آغاز می‌شود و متعاقب آن از ساعت 15 تا 16 و 30 دقیقه مراسم بزرگداشت استاد عبدالعلی دستغیب به اجرا در می‌آید.

بر پایه این گزارش، تالار حافظ اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز از ساعت ١٤ همان روز ٢٠ نشست علمی را با حضور استادان دانشگاه با محورهایی چون «همایش ملی زبان و هویت نظریه‌ها و دیدگاه‌ها در زبان و هویت»، «تحول جامعه و تأثیر آن بر زبان و هویت»، «ویژگی­‌ها و کارکردهای زبان و هویت در جامعه»، «مختصات فرهنگی اجتماعی زبان و هویت» و «رابطه زبان با هویت خرد ملی و کلان جهانی» را در بخش اول برپا می‌کند.

در ادامه و بخش دوم مباحثی از قبیل «چگونگی­ آموزش زبان فارسی، جهت تقویت زبان و هویت ایرانی اسلامی در جهان»، «زبان و سطوح هویت (هویت جهانی، منطقه‌ای، ایران فرهنگی، ملی و محلی)»، «زبان و خودبیگانگی فرهنگی هویتی»، «آسیب‌شناسی مباحث هویت ایرانی اسلامی در ارتباط با زبان»، «راهبردها و سیاست‌های تقویت هویت ایرانی اسلامی از طریق زبان»، «چگونگی کاربرد زبان‌ها و گویش‌های ایرانی در تقویت زبان و هویت ملی» و سایر موضوعات مرتبط به بحث و تبادل‌نظر قرار خواهد گرفت.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244160