وزارت کشور به روستا‌های برگزیده‌ دوستدار کتاب جایزه می‌دهد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۷
 
 
معاون فرهنگی مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی وزارت کشور گفت: با هدف تشويق و ترغيب مديران محلی، هدايايی در قالب كمک به توسعه زيرساخت‌های فرهنگی در روستاها به ميزان 500‌ ميليون ريال برای 10 روستای برگزيده جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» پرداخت شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی، حجت‌الله غلامعلی اظهار کرد: با عنايت به اين‌كه مرکز مطالعات برنامه‌ريزی شهری و روستايی به نمايندگی از وزارت كشور و سازمان شهرداری‌ها و دهياری‌های كشور از نخستین دوره برگزاری طرح «انتخاب پايتخت كتاب ايران» و جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار كتاب» حضور داشته، سعی شده با حضور فعال در شورای سياستگذاری و برنامه‌ريزی اين رويدادهای بزرگ فرهنگی، گامی در جهت كمک به توسعه فرهنگ كتاب و كتابخوانی در مناطق شهری و روستايی كشور برداشته شود.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره‌ «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» گفت: با توجه به اين‌كه يكی از اركان مهم تحقق اين رويداد بزرگ فرهنگی، مشاركت فعال و مسئولانه مديران محلی (شهرداران و دهياران) و حمايت از اجرای طرح‌های مرتبط با توسعه فرهنگ كتاب و كتابخوانی با مشاركت ساير نهادهای فرهنگی و شهروندان و روستاييان است، سازمان شهرداری‌ها و دهياری‌ها به‌عنوان متولی قانونی هدايت، حمايت و نظارت بر عملكرد حدود یک‌هزار و 148 شهر و حدود 32 هزار روستای دارای دهياری در سطح كشور، ضمن حمايت معنوی از برگزاری دو رويداد بزرگ فرهنگی مذكور، اقدام به ابلاغ دستورالعمل برگزاری اين جشنواره‌ها به استانداری‌ها، شهرداری‌ها و دهياری‌های متبوع و ترغيب مديران محلی به مشاركت در اين حركت بزرگ اجتماعی کرده است.

به گفته غلامعلی، براساس دستور رياست سازمان متبوع وی، مقرر شده که به‌منظور تشويق و ترغيب مديران محلی، هدايايی در قالب كمک به توسعه زيرساخت‌های فرهنگی در روستاها به ميزان 500‌ ميليون ريال برای 10 روستای برگزيده جشنواره پرداخت شود.

وی افزود: برای ارج‌ نهادن به فعاليت‌های اجتماعی و فرهنگی صورت‌ گرفته نيز، لوح‌های تقدير شهرها و روستاهای منتخب اين دو رويداد مؤثر فرهنگی به توشيح دكتر رحمانی‌ فضلی، وزير كشور رسيد كه در اين دوره نيز پس از انجام داوری و انتخاب برترين‌ها در این‌باره اقدام خواهد شد.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره «انتخاب پایتخت کتاب ایران» درباره میزان اثربخشی برگزاری این دو جشنواره، اظهار کرد: برای ارزيابی ميزان اثربخشی هر فعاليت فرهنگی و اجتماعی، بايد به روند مشاركت مردمی و ميزان استقبال از برگزاری آن استناد کرد. آمار تعداد شهرها و روستاهای شركت‌كننده طی دو دوره گذشته و همچنين تعداد طرح‌های ارسالی به دبيرخانه جشنواره، بيانگر اين ‌است كه يكی از اهداف عمده برگزاری آن كه توسعه مشاركت مردمی و بخش خصوصی در انجام فعاليت‌های فرهنگی و اجتماعی بوده، محقق شده كه ضامن توسعه پايدار در اين بخش خواهد بود.

وی ادامه داد: از طرفی پرداختن به موضوع افزايش سرانه مطالعه در كشور كه از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری و مورد اتفاق همه مسئولان كشور است، قطعا امری مبارک و اقدامی اساسی برای پرورش شهروندانی آگاه، مسئول و قانون‌مدار است و ركن اصلی پيشرفت در سطوح ملی و محلی خواهد بود.

غلامعلی درباره میزان استقبال روستاها و عشایر از جشنواره، گفت: آمار‌ها و تحليل‌های ارائه‌شده از دوره‌های قبلی جشنواره، حاكی از روند روبه‌رشد مشاركت روستایيان و عشاير بوده و حتی ميزان مشاركت در مقايسه با شهرها، نشان‌دهندۀ اين مطلب است که ميزان مشاركت روستایيان و عشاير، بيش از مناطق شهری بوده است و ظرفيت‌هايی خوبی برای مشاركت در فعاليت‌های اجتماعی و فرهنگی در مناطق روستايی و عشايری وجود دارد.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره «انتخاب پایتخت کتاب ایران» درباره پیش‌بینی سومین دوره جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» افزود: براساس آمار و داده‌های موجود در دوره‌های قبل، به‌نظر می‌رسد با توجه به پتانسيل بالای رقابت در اين رويدادهای فرهنگی، روند روبه افزايش مشاركت در اين دوره نيز ادامه خواهد يافت.

وی درباره تعاملات معاونت فرهنگی مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی با سایر اعضای شورای سیاستگذاری این دو جشنواره، عنوان کرد: با توجه به ايجاد يک تيم كاری منسجم و صميمی كه از بركات برگزاری اين جشنواره بوده، چه در موضوع سياستگذاری و برنامه‌ريزی و چه در موضوع داوری و معيارهای انتخاب برترين‌ها، تعامل و تفاهم خوبی بين همه اجزای برگزاری اين رويداد فرهنگی و اجتماعی وجود دارد كه همين امر، باعث بالندگی اين حركت شده است.

غلامعلی گفت: در جلسات مختلفی كه مباحث مربوط به برگزاری جشنواره‌ها پيگيری می‌شود، همكاران در فضايی صميمی نظرات، مسائل، مشكلات، نقدها و پيشنهادات خود را با صراحت طرح کرده و تبادل‌نظر می‌كنند كه در مجموع شرايط بسيار مناسبی را برای ايجاد يک عزم و حركت ملی در توسعه فرهنگ كتاب و كتابخوانی با حمايت از فعاليت‌های محلی و ايده‌های ناب شهروندان و گروه‌های اجتماعی فراهم آورده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 243811