توکلی: «حقیقت سمیر» برآیند ذهن آگاه، بیدار و فعال شهید قنطار است

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۲
 
 
یعقوب توكلی، كارشناس امور سیاسی و استراتژیك منطقه در مراسم بزرگداشت شهید سمیر قنطار که با رونمایی از کتاب «حقیقت سمیر» همراه بود، گفت: شهید سمیر قنطار ذهنی بسیار فعال و قوی‌ داشت و با ریزبینی و تیزبینی هر سوالی را كه مطرح می‌كردم به سرعت و بدون مكث پاسخ می‌داد. آنچه در كتاب «حقیقت سمیر» آمده است برآیند این ذهن آگاه و بیدار و فعال است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم بزرگداشت شهید سمیر قنطار با عنوان «حقیقت سمیر» به همراه رونمایی از كتاب «حقیقت سمیر» یكشنبه ۱۳ دی‌ماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم محمدعلی مهتدی، كارشناس سیاسی و كارشناس ارشد مسائل خاورمیانه، شیخ وائل العلی، معاون حوزوی حزب‌الله لبنان، حجت‌الاسلام سید رضا تقوی، رئیس شورای ائمه جمعه و جماعات كل كشور درباره شهید سمیر قنطار سخنرانی کردند.

بخشی از مراسم حقیقت سمیر به رونمایی از تازه‌ترین كتاب تولید شده در حوزه هنری و منتشر شده توسط انتشارات سوره مهر اختصاص داشت. کتاب «حقیقت سمیر» تالیف یعقوب توكلی، كارشناس امور سیاسی و استراتژیك منطقه با حضور باسم شریعتمداری، محسن مومنی‌شریف، محمد حمزه‌زاده، وائل العلی، فاضل نظری، علیرضا قزوه و... رونمایی شد.

كتاب «حقیقت سمیر» نتیجه بیش از ۵۰ ساعت مصاحبه یعقوب توكلی با شهید سمیر قنطار است كه حقایقی را از دوران مبارزه او بیان می‌كند. پس از رونمایی از كتاب «حقیقت سمیر»، یعقوب توكلی نویسنده این اثر در سخنان كوتاهی گفت: خدا را شاكرم كه به من این توان را داد تا كاری برای مقاومت اسلامی انجام دهم.

وی ادامه داد: در طول انجام مصاحبه‌ها با شهید سمیر قنطار مشاهده كردم كه او ذهن بسیار فعال و قوی‌ دارد و با ریزبینی و تیزبینی هر سوالی را كه مطرح می‌كردم به سرعت و بدون مكث پاسخ می‌داد. آنچه در كتاب «حقیقت سمیر» آمده است برآیند این ذهن آگاه و بیدار و فعال است.
 
توكلی توضیح داد: متن كتاب، یك متن تدوینی است و با متون ترجمه‌ای تفاوت دارد. این كتاب راوی تلاش‌های یك انسانی است كه از همه چیز گذشته و خود را وقف مقاومت كرده است و از این نظر به حقایقی متعالی رسیده است. همچنین به دركی از نهج‌البلاغه و مكتب عاشورا رسیده است و وظایف خود را با معارف آن بزرگواران منطبق كرده است.
 
این پژوهشگر تاریخ و سیاست معاصر بر اخلاص تام و تمام شهید سمیر قنطار تاكید و اظهار کرد: او انسان مومنی بود كه در اوج ادب قرار داشت. آنقدر مودب بود كه همواره در گفت‌وگوهایش با من بارها لفظ «مادرم» را به كار می‌برد. بعدها من فهمیدم كه خانمی كه سمیر مادر خطابش می‌كند، نامادری او است ولی سمیر در نوجوانی به او قول داده بود كه همیشه او را مادر خطاب كند و تا پایان عمر بر این عهدش با نامادری‌اش ماند.
 
به گفته توكلی، سمیر قنطار همیشه آماده شهادت بود. با اینكه كارهای بزرگی از جمله مبارزه و اسارت را به جان خریده بود و بارها از او خواستند كه زندگی عادی‌اش را پی بگیرد ولی او تا آخرین لحظه به مقاومت ادامه داد.
 
توكلی در حالی كه اشك بر دیدگانش نشسته بود اظهار كرد: با اینكه این روزها غم عظیمی را بر دل داشتم و احساس می‌كردم برادر عزیزی را از دست داده‌ام اما خدا را شاكر هستم كه با نوشتن و منتشر كردن این كتاب توانستم راه سمیر قنطار را ادامه دهم.
 
وی در پایان گفت: روزی از سمیر قنطار پرسیدم بعد از انتشار این كتاب چه اتفاقی خواهد افتاد؟ او در پاسخ گفت: من كه به دست صهیونیست‌ها شهید خواهم شد، شما باید ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد!
 
مراسم «حقیقت سمیر» با اهدای لوحی از طرف رئیس حوزه هنری و مدیرعامل انتشارات سوره مهر به خانواده شهید سمیر قنطار خاتمه یافت. این لوح به شیح وائل العلی سپرده شد تا بعد از عزیمتش به لبنان آن را به خانواده شهید قنطار تحویل دهد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 231734