به مناسبت میلاد امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع)

کتاب عکس «اربعین» به سه زبان منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۴
 
 
کتاب عکس «اربعین» که حاوی 154 عکس از سفر احمد مسجدجامعی و گروهی از عکاسان و خبرنگاران رسانه‌ها در اربعین سال گذشته به عتبات عالیات است، به سه زبان و با مقدمه‌ای از مسجدجامعی منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی شورای شهر تهران، به مناسبت اعیاد شعبانیه، کتاب عکس «اربعین» که روایتی است تصویری از اربعین 1436 هجری قمری، با مقدمه احمد مسجدجامعی به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی منتشر شد.

این کتاب که روایت تصویری سفر احمد مسجدجامعی و گروهی از عکاسان و خبرنگاران رسانه‌های جمعی به عتبات عالیات در اربعین سال گذشته را در برمی‌گیرد، در 168 صفحه، از سوی «خانه فرهنگ گویا» منتشر شده است.

در این کتاب 154 عکس از عکاسان خبری مطرح که اربعین گذشته به عراق سفر کردند، در چهار بخش «باب ولایت و محبت»، «صفای جان و مروه دل»، «در حریم یار» و «از پنجره‌ای کوچک» آمده است.

این عکس‌ها از سوی یک هیات داوران متشکل از مجتبی آقایی، محمد خوشرو، دکتر یونس شکرخواه، محمد فرنود، دکتر عبدالله گیویان و دکتر حسین نمکدوست داوری و انتخاب شده‌اند.

در این کتاب، عکس‌هایی از حمید فروتن، جواد گلزار، محسن سجادی، داوود قهردار، مهدی نصرتی، رضا یوسفی، سید بهاء‌الدین بنی‌طبا، سعید برآبادی، علیرضا تابش، محبوبه حقیقی، زهرا گلشن، محمد مرادخانی، بهروز شجاعی، سمانه جعفرزاده، محسن دلیلی، معصومه اصغری، معصومه امینی، الهه ابراهیمی، نرگس رئیسی، سارا کریمیان، مونا اسلامی، حجت مسجد‌جامعی و کاظم مسجدجامعی دیده می‌شود.

این عکس‌ها روایتی است از پیاده‌روی عظیم اربعین در سال 1436 هجری قمری و 1393 هجری شمسی که زائران حسینی از نجف تا کربلا را به تصویر می‌کشد. همچنین در این کتاب عکس‌هایی از حرم امام حسین (ع)، حرم امام علی (ع)، حرم حضرت عباس (ع) و مسجد کوفه ثبت شده است.

برای تهیه عکس‌های این کتاب مؤسسه فرهنگی و هنری آل‌البیت (ع)، العتبة الحسینیة المقدسه و العتبة العباسیة المقدسه همکاری داشته‌اند.

هر یک از عکس‌ها با شعری متناسب با حال و هوای آن عکس، از 32 شاعر نام‌آشنا ــ از جمله سعدی، حافظ، مولانا، محتشم کاشانی، دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، اقبال لاهوری، علیرضا قزوه، سعید بیابانکی، صابر خراسانی و محمدعلی بهمنی ــ به انتخاب سید جمال‌الدین هادیان و عباس نوریان همراه شده‌اند.

احمد مسجدجامعی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو شورای شهر تهران در بخشی از مقدمه این کتاب نوشته است: «اربعین سال 93 بیش از همیشه ذهن و زبان افکار عمومی را به دلایل رسانه‌ای و سیاسی به خود مشغول کرد؛ زیرا گروهی از تندروها با دست‌آویزهای مذهبی تهدید به کشتار زائران حسینی در خاک عراق کرده بودند تا از رفتن آن‌ها به زیارت آستان حضرت سیدالشهدا جلوگیری کند، اما این لاف به‌جای کاستن از شمار زائران، افزایش بی‌سابقه ارادتمندان ساحت حسین بن علی را در پی‌آورد. حال که این تب‌وتاب سیاسی در دل روزمرگی فرو خوابیده، وقت به میدان آمدن هنر است تا نشان بدهد که برگزاری اربعین در کربلا، سنتی دست‌کم هزارساله است؛ بگذریم از اینکه نخستین زائر اربعین در همان سال واقعه، صحابی بزرگوار پیامبر گرامی اسلام (ص) جابر بن عبدالله انصاری به همراه عطیه کوفی بود و این آمد و شد از زمان امام صادق (ع) آدابی ویژه پیدا کرد و عمومیت یافت.

هنرمندان عکاس در این سال فرصتی یافته‌اند تا جلوه‌هایی از این سنت دیرپای تاریخی را نشان دهند. این رابطه آن‌چنان عاشقانه، خالصانه و عمیق است که برای نوشیدن ذره‌ای از آن دریای بزرگ، بایستی در آنجا باشی تا به‌قدر تشنگی از آن بچشی. آداب و آیین‌ها چندان زیاد است که هر زائری از بسیاری از آن‌ها بازمی‌ماند و می‌گذرد؛ برای دیدن این‌همه زیبایی نیاز به کمک هنرمندان داریم. عکاسان زیباشناس این مجموعه با تصاویرشان به ما چنین کمکی می‌کنند. عکس یک درنگ و مکث است. زیارت، دیدن و دیدار تماشاگران، هرچند تسلی قلب است اما غالباً گذراست ولی هنرمند صاحب نگاه، ما را در قاب و قالب عکس به درنگ و تأمل در دیدنی‌ها فرامی‌خواند. تحفه ما جز راه رفته و قلب سوخته، همین تصاویری است که ثبت کرده‌ایم و به ارمغان آورده‌ایم.»

این کتاب با مدیریت اجرایی زهرا گلشن و مدیریت هنری آیدین قشلاقی در 1500 نسخه انتشار یافته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 221598