همکاری‌های کتابخانه‌ای ایران و روسیه گسترش می‌یابد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۳
 
 
رضا ملکی، رایزن فرهنگی ایران در مسكو با حضور در کتابخانه دولتی روسیه با ویکتور فئودوروف، ريیس این کتابخانه دیدار و در خصوص همکاری‌های آينده مذاکره و تبادل نظر كرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از اداره‌ كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، فئودوروف در اين ديدار، زمینه‌های همکاری کتابخانه دولتی روسیه با جمهوری اسلامی ایران را فراوان و گسترده خواند و با اشاره به تفاهم‌نامه موجود بین این کتابخانه و کتابخانه ملی ایران، آمادگی خود را برای تعمیق و گسترش همکاری‌ها اعلام كرد.

وی بهره‌برداری از روش‌های نوین از جمله استفاده از فنآوری اطلاعات و ابزار الکترونیک در فعالیت‌های کتابخانه‌ای را یکی از دستاوردهای اخیر کتابخانه دولتی روسیه دانست و پیشنهاد کرد تا در این زمینه، بین این کتابخانه و کتابخانه ملی ایران، تبادل تجربه و همکاری صورت بگيرد.

ريیس کتابخانه دولتی روسیه با ذکر این مهم که یکی از نفیس‌ترین نسخه‌های کتاب مقدس مسیحیان (انجیل یوحنا، چاپ سال 1092 میلادی ) در این کتابخانه نگهداری می‌شود، ذخایر کتب مقدس کتابخانه خود را بسیار غنی عنوان كرد و پیشنهاد برگزاری نمایشگاهی از این آثار را در تهران، ارايه داد.

در ادامه رضا ملکی، رایزن فرهنگی کشورمان در روسيه، گسترش ارتباطات کتابخانه‌های مهم و معتبر دو کشور را از زمینه‌های مورد توجه و علاقه خود دانست و تفاهم‌نامه موجود را بستر و زمینه مناسبی برای گسترش همکاری‌ها خواند.

رایزن فرهنگی کشورمان با طرح سفر ريیس کتابخانه ملی و سازمان اسناد جمهوری اسلامی ایران به روسیه که با استقبال ريیس کتابخانه دولتی روسیه مواجه شد، خواستار تشکیل کارگروه مشترک با حضور نمایندگان طرفین به منظور بررسی ضرورت تنظیم تفاهم‌نامه جدید و نیز تدوین برنامه‌های اجرایی برای عملیاتی کردن ایده‌ها و طرح‌های قابل اجرا در چارچوب این تفاهم‌نامه شد.

ملکی همچنين تدوین کتاب‌شناسی ایران در روسیه را با توجه به جایگاه کتابخانه دولتی روسیه، از موارد مهم قابل انجام در راستای همکاری‌های دوجانبه خواند و در مقابل، امکان انجام کتاب‌شناسی روسیه در ایران را با همکاری کتابخانه ملی ایران طرح كرد که ريیس کتابخانه دولتی روسیه، این ایده را بسیار جالب و عملی دانست و آمادگی کامل نهاد متبوع خود برای تحقق آن را اعلام كرد.

فئودوروف در پايان اين ديدار با تأكيدي دوباره، همکاری با جمهوری اسلامی ایران را برای روسیه در همه عرصه‌ها و به ویژه در امور فرهنگی، علمی و دانشگاهي، مهم و حیاتی دانست.

کتابخانه دولتی روسیه با بیش از 44 میلیون جلد کتاب و منابع مختلف، پس از کتابخانه کنگره آمریکا، بزرگ‌ترین کتابخانه جهان محسوب می‌شود. این کتابخانه در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از فنآوری‌های نوین، خدمات‌رسانی خود را در اشکال جدید توسعه داده است که از جمله آنها می‌توان به ایجاد بیش از 599 تالار مطالعه و قرائت‌خانه مجازی در سطح روسیه اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 221253