تاكيد بر همكاري خانه كتاب و شهر كتاب

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۳
 
 
مدیرعامل موسسه خانه کتاب و مدیرعامل موسسه شهر کتاب دیدار و درباره زمینه های همکاری مشترک گفت‌وگو کردند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مجید غلامی جلیسه و مهدی فیروزان در جلسه خود به نوع و حوزه فعالیت دو موسسه تحت مدیریت خود اشاره کرده و بر برنامه‌ریزی برای برگزاری برنامه‌های مشترک تاکید کردند.

در این دیدار مدیرعامل خانه کتاب به نقش این موسسه و موسسه شهر کتاب در دیپلماسی فرهنگی اشاره کرد و گفت: شهر کتاب و خانه کتاب می توانند با برنامه ریزی و برگزاری برنامه های مختلف در معرفی سیمای فرهنگی ایران در خارج از کشور نقش مهم و اساسی ایفا کنند.

غلامی جلیسه  با اشاره به ایجاد نگاه تخصصی به فعالیت ها در خانه کتاب اظهار داشت: به طور مثال در یک سال اخیر بنا را بر این داشته ایم که در انتشارات خانه کتاب کتاب های تخصصی مدیریت کتاب و به نوعی کتاب درباره کتاب تولید و منتشر کنیم چرا که این کار را وظیفه خانه کتاب می دانیم
وی افزود: در واقع انتشار این نوع کتاب ها به دلیل عدم وجود بازار مناسب و سودآوری مورد بی توجهی قرار گرفته و موضوع مهمی است که دیگران نسبت به آن احساس وظیفه نمی کنند و خانه کتاب نسبت به آن اقدام می کند.

غلامی جلیسه همچنین درباره زمینه‌های همکاری مشترک میان دو موسسه خانه کتاب و شهر کتاب گفت: خانه کتاب می‌تواند با استفاده از ظرفیت های رسانه‌ای خود مثل نشریه کتاب هفته و خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نسبت به اطلاع رسانی بهتر نشست‌های شهر کتاب اقدام کند.

مدیرعامل خانه کتاب به حمایت این موسسه از نشست های نقد و بررسی کتاب در شهرستان ها اشره کرد و اظهار داشت: می توان این نشست ها را با همکاری شهر کتاب و  نمایندگی های آن در شهرستان های مختلف برنامه ریزی و برگزار کرد.

مدیرعامل شهر کتاب نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از همسو بودن نگاه تخصصی میان شهر کتاب و خانه کتاب به موضوع عرضه و تقاضا در حوزه کتاب اشاره کرد و گفت: خانه کتاب می تواند با تشکیل یک شورای سیاستگذاری با حضور چهره های شناخته شده و با سابقه نقش موثری در تنظیم عرضه و تقاضا در حوزه کتاب داشته باشد و شهر کتاب هم آماده همکاری در این موضوع است.

مهدی فیروزان افزود: خانه کتاب و شهر کتاب باید در ایده پردازی های مشترک و در ادامه آن برگزاری برنامه های مختلف با همکاری هم همت کنند.

وی همچنین به هماهنگی در موضوع و زمان برگزاری برنامه های دو موسسه اشاره کرد و ادامه داد: خوب است خانه کتاب و شهر کتاب درباره برگزاری برنامه های خود با هم هماهنگی داشته باشند تا از اجرای برنامه های مشابه و یا همزمان پیشگیری شود.

فیروزان از مدیرعامل خانه کتاب خواست تا این موسسه نسبت به انجام کارهایی که بخش خصوص نشر می تواند انجام دهد ورود نکرده و بیشتر توجه خود را در حوزه انتشارات به کتاب های تخصصی و کم مخاطب معطوف کند.

در ادامه این دیدار علی اصغر محمدخانی؛ معاون فرهنگی شهر کتاب که به تازگی به عنوان عضو هیئت مدیره خانه کتاب نیز انتخاب شده است خطاب به غلامی جلیسه پیشنهاد حمایت خانه کتاب از جوایز خصوصی حوزه کتاب را مطرح کرد که با استقبال و موافقت کلی مدیرعامل خانه کتاب همراه شد.

وی همچنین بر رصد برنامه ها و رویدادهای فرهنگی در شهرها و کشورهای مختلف، پرهیز از برگزاری برنامه های کلیشه ای، برگزاری نشست های تخصصی با موضوعات کاربردی و ... تاکید کرد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 219650