چاپ سوم «رساله طاق و ازج» توسط انتشارات سروش

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
کتاب «رساله طاق و ازج» اثر غیاث‌الدّین جمشید کاشانی، ریاضیدان مشهور قرن نهم هجری قمری با ترجمه سیدعلیرضا جذبی از سوی انتشارات سروش برای سومین بار منتشر و روانه بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «مفتاح الحساب»، «رساله طاق و ازج» و یکی از منابع مهم در حوزه ریاضی است.  

غیاث‌الدین جمشید کاشانی در تشریح مبحث هندسه و موارد استفاده آن قسمتی را هم به مساحات ابنیه و عمارات اختصاص داده است. کاشانی، نخست به طرز کشیدن قوس‌ها به‌عنوان یکی از مبانی مهم هنر معماری اشاره و سپس راه محاسبه سطوح مختلف آن را مطرح کرده است.
 
«رساله طاق و ازج» به زبان عربی نوشته شده و یکی از مهم‌ترین تألیفات جمشید کاشانی است.
 
با توجه به شواهد تاریخی، غیاث‌الدین تألیف این کتاب را مدتی پیش از سال 824 هجری قمری شروع کرده و در سوم جمادی الاول سال 830 نسخه کامل شده کتاب را به «الغ بیک»اهدأ کرده است.
 
«رساله طاق و ازج» در سه فصل و 6 ضمیمه تدوین شده و و سه فصل کتاب به مباحثی چون اندازه‌گیری «طاق و ازج» طریقه اندازه‌گیری گنبد و طرز اندازه‌گیری و رسم مقرنس‌ها می‌پردازد.
 
ضمیمه نخست کتاب شامل فرمول‌های محاسباتی و ضمیمه دوم به ترسیمات اولیه اختصاص دارد. سه ضمیمه بعدی کتاب نویسنده خط پوشش‌های ایرانی، روش ترسیم دورها، گنبد یا قبه و مقرنس و ابعاد مختلف آن‌ را شرح داده است.

در آخرین ضمیمه مخاطب با اجرای پوشش سقف‌ها، اجرای پوشش در طاق‌ها، اجرای پوشش در ازج ، اجرای پوشش قبه‌ای(گنبدی)، پوشش به شیوه گنبد به قطر معادل ضلع مربع پایه و پوشش سقف گنبدی روی دایره با قطر معادل مربع آشنا می‌شود و در نهایت ساختن گنبد، پوشش در نیم گنبدها و پوشش‌های تشریح شده است.
 
چاپ سوم کتاب «رساله طاق و ازج» در 108 صفحه مصور به بهای  6 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 217264