نرم‌افزار جديد «تبديل شابک به رمزينه» در سايت شابک بارگذاری شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۶
 
 
نرم‌افزار جدید «تبدیل شابک به رمزینه» با قابلت‌های جدید در سایت www.isbn.ir بارگذاری شد. این نرم‌افزار علاوه بر قابلیت‌های قبلی خود، در محیط وب قابل اجراست و نیازی به دانلود ندارد.
نرم‌افزار جديد «تبديل شابک به رمزينه» در سايت شابک بارگذاری شد
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) سایت شابک در ابتدای سال 1393 به‌روز رسانی و امکانات و قابلیت‌های متعددی را در اختیار ناشران قرار داده است. از جمله خدمات عرضه شده در این وب‌سایت، سرویس تبدیل شابک به رمزینه است.

رمزینه عبارت است از انتقال داده‌ها از طریق امواج نوری. آنها مجموعه‌ای از خطوط میله‌ای موازی با عرض‌های گوناگون (پهن و نازک) هستندکه اندازه هر خط معنا و مفهوم ویژه برای دستگاه رمزینه‌خوان دارد؛ دستگاه رمزینه‌خوان، ماشینی است که اطلاعات را به شکل بصری بر روی صفحه نمایش می‌دهد.

استفاده از رمزینه برای کاربران پنج فایده دارد که عبارت‌اند از «مصون بودن از خطاپذیری به علت کاهش دخالت نیروی انسانی و وارد نشدن دستی اطلاعات»، «دسته‌بندی دقیق اطلاعات»، «سرعت بالا به همراه صحت ۱۰۰درصد»، «دسترسی آسان به اطلاعات واقعی و حقیقی» و «کاهش زمان و نیروی صرف شده برای ورود اطلاعات در بانک‌های اطلاعاتی» 

با توجه به این فواید، موسسه شابک ایران از دهه 70 اقدام به طراحی نرم‌افزاری برای تبدیل شماره شابک به رمزینه کرد. پس از طراحی سایت شابک در سال 1391 نمونه قابل دانلود این نرم‌افزار در سایت شابک قرار گرفت تا ناشران، کتابفروشان، مراکز پخش و توزیع و کتابخانه‌ها بتوانند آن را دانلود کرده و برای تبدیل شابک‌های خود به رمزینه مورد استفاده قرار دهند. 

با گذشت چند سال از استفاده نرم‌افزار و توجه به نقطه‌نظرات کاربران و پیشنهادهای کارشناسان موسسه شابک، این نرم‌افزار با نرم‌افزار جدیدی جایگزین شد که قابلیت‌های جدیدی نسبت به نمونه قبلی دارد. این نرم‌افزار در محیط وب قابل اجراست و نیازی به دانلود ندارد، تمام کاربران با انواع کامپیوترهای شخصی و با ویندوزهای متنوع مشکلی در اجرای نرم‌افزار جدید نخواهند داشت. کیفیت رمزینه‌های تولید شده افزایش یافته است و امکان تولید رمزینه در چهار اندازه مختلف و امکان ذخیره فایل رمزینه تولیدی در فرمت‌های مختلف را دارا است. 

ناشران به وسیله سایت شابک می‌توانند به صورت برخط به بخش خدمات تولید رمزینه مراجعه و شماره شابک مورد نظر خود را به رمزینه تبدیل کنند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 207531