«سه رساله طبی طبری» در قاب کتاب خواندنی شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۴:۵۰
 
 
«سه رساله طبی طبری» شامل رساله الفصد، علاج الاطفال و فی ذكر القاروره، اثر ابوالحسن احمد بن محمد طبری، یکی از پزشکان نامدار ایرانی، به زبان عربی و با مقدمه و تصحیح احسان مقدس، به‌زودی به بازار نشر عرضه خواهد شد.
«سه رساله طبی طبری» در قاب کتاب خواندنی شد
 

دکتر احسان مقدس، مدیر انتشارات نیلوبرگ، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در معرفی این اثر و مولفش اظهار کرد: ابوالحسن احمدبن محمد طبری، يكی از پزشكان نامدار ايرانی است كه در قرن چهارم هجری قمری در ری می‌زیست. وی ابتدا پزشک مخصوص ابوعبدالله بریدی، حاکم اهواز بود و بعد از مرگ وی در حدود ۹۷۰ میلادی، پزشک دربار رکن‌الدین دیلمی شد. کتاب پزشکی او که به « المعالجات البقراطیه» معروف است، از بهترین و سودمندترین کتاب‌های پزشکی شناخته شده‌ است.

وی افزود: از دوران آموزش ابوالحسن، چيزی در دست نيست و از استادان او تنها «ابن سيار» شناخته شده است. برخی بر اين گمان هستند كه وی به همراه دو پزشک نامدار ديگر يعنی ابن مندويه اصفهانی و علی بن عباس اهوازی، در محضر استاد واحدی كه همان ابن سيار بوده، به تحصيل در طب پرداخته است. ابوالحسن طبری به‌زودی به‌عنوان يک پزشک متبحر شهرت يافت. در سال‌های جوانی به همراه استادش در شهرهای اهواز و بصره به طبابت می‌پرداخت و مدتی نيز در بغداد به‌سر برد و عاقبت در اواخر عمر به شهر ری رفت و تا هنگام وفات در آن شهر اقامت داشت.

مقدس در ادامه با اشاره به این‌که هر يک از رساله‌های چاپ شده در كتاب، دارای بخش‌ها و فصل‌های مختلفی‌اند گفت: هدف از نگارش و تهيه این مجموعه، ارائه رساله‌های طبی طبری در يک جلد است تا پژوهشگران به راحتی بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند.

مدیر انتشارات نیلوبرگ تصریح کرد: پزشكان، علاقه‌مندان به طب سنتی، تاريخ طب و ميراث فرهنگی، مخاطبان اصلی این اثر هستند.

این پژوهشگر گفت: گردآوری، چاپ و انتشار رساله‌های طبی طبری در قالب یک اثر واحد، نخستین‌بار در دنیا انجام گرفته و امیدوارم که در آينده بتوانم اين رساله‌ها را از عربی به فارسی ترجمه كنم.

به گفته مقدس، نسخه خطی «رساله الفصد» در كتابخانه مجلس شورای اسلامی و نسخه خطی «رساله فی ذكر القاروره» در كتابخانه مركزی دانشگاه تهران نگهداری می‌شود. نسخه‌های خطی متعددی از رساله «علاج الاطفال» نیز در كتابخانه‌ آستان قدس رضوی، کتابخانه مجلس، كتابخانه ملی و كتابخانه آستان حضرت معصومه (س) در قم نگهداری می‌شوند.

چاپ نخست «سه رساله طبی طبری» با شمارگان 500 نسخه در 136 صفحه، به بهای هفت هزار تومان از سوی انتشارات نیلوبرگ منتشرخواهد شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 206942