«فرهنگنامه ایران برای نوجوانان» به قلم غیاث‌آبادی از راه می‌رسد

انتشار فرهنگنامه‌ای برای نوجوانان که جایش خالی بود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۴:۰۰
 
 
رضا مرادی غیاث‌آبادی، پژوهشگر باستان و نویسنده، از تالیف کتابی با عنوان «فرهنگنامه ایران برای نوجوانان» خبر داد و گفت: این کتاب، اثری است که اطلاعات مجمل و کوتاهی درباره هر موردی که به ایران مربوط است را ارایه می‌دهد.
رضا مرادی غیاث‌آبادی
 
رضا مرادی غیاث‌آبادی

رضا مرادی غیاث‌آبادی، پژوهشگر و نویسنده کتاب‌هایی در زمینه باستان‌شناسی، اختر باستان‌شناسی، گاهشماری و فرهنگ ایران باستان به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره کتاب جدید خود با عنوان «فرهنگنامه ایران برای نوجوانان» گفت: این کتاب، اثری است که اطلاعات مجمل و کوتاهی درباره ایران اعم از تاریخ، جغرافیا، طبیعت، شهرها،‌ اسطوره، زبان‌های باستانی، هنرمندان، دانشمندان و غیره را به صورت مصور در یک کتاب جمع‌آوری کرده است تا یک دانش‌آموز مقطع اواخر دبستان تا اوایل دبیرستان بتواند اطلاعات کوتاه و مطمئنی در این زمینه به دست آورد. 

وی همچنین تصریح کرد: عموم منابع و داده‌های اثر مذکور از دو کتابی استخراج شده است که پیش از این با عناوین «فرهنگنامه ایران باستان» و «فرهنگنامه ایران» نوشته بودم. در آن دو کتاب از 500 منبع استفاده شده و بیشتر ارجاعات این کتاب، مربوط به آن دو کتاب است. 

این پژوهشگر افزود: تصویرهایی که هم برای این کتاب در نظر گرفته شده است، تماما برای همین کتاب عکاسی و نقاشی شده است. همچنین این کتاب، فصل‌بندی مشخصی ندارد و به ترتیب الفبایی تنظیم شده است. (به صوت مدخل‌های الفبایی) و دارای یک فهرست موضوعی در انتهای کتاب است که مخاطب بتواند به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند.
 
وی با بیان اینکه جای چنین کتابی در حوزه کتاب خالی بود، عنوان کرد: البته پیش از این در اواخر دهه 40 کتابی با عنوان «فرهنگنامه آمریکای لاتین» (16 جلدی) ترجمه شده بود که دانشنامه کوچکی مربوط به غرب بود و مترجمان ایرانی این کتاب، جلد هفدهمی را که اطلاعات عمومی درباره ایران ارائه می‌داد را به آن اضافه کرده بودند. 

مرادی در پایان سخنانش گفت: این کتاب تا آخر سال جاری به چاپ می‌رسد و 40 تا 50 درصد مطالب این کتاب به اتمام رسیده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 206052