در دو کتاب جدید از انتشارات سرو‌ یاسین

کودکان با چگونگی حفاظت از محیط زیست آشنا می‌شوند

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۴:۳۰
 
 
«یک راه حل بهتر برای کرم های باغچه» و «آب،‌خاک، هوا» عنوان دو کتاب از علیرضا آذربایجانی و تصویرگری زهره شیخ با محوریت محیط زیست است که به تازگی از سوی انتشارات سرو یاسین روانه بازار کتاب شده است.
کودکان با چگونگی حفاظت از محیط زیست آشنا می‌شوند
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) «یک راه حل بهتر برای کرم های باغچه» از جمله داستان‌های علمی ادبیات کودک ونوجوان و مختص گروه سنی ب و ج با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با محیط زیست و حفظ آن نوشته شده است. دراین کتاب تلاش شده با ارائه راهکارهایی، راه های جلوگیری از آلوده کردن محیط زیست به کودکان ونوجوانان آموزش داده شود.

همچنین در این کتاب سعی شده نحوه  زندگی کرم های خاکی و فواید آن ها برای گیاهان، محیط زیست و انسان ها و نحوه نگهداری از کرم های کود(کرم قرمز) به زبانی ساده برای کودکان و نوجوانان بیان شود.

نویسنده در مقدمه کتاب خطاب به والدین کودکان می نویسد: «زباله ی خانگی معمولاً حاوی پوست میوه ها و باقیمانده سبزیجات بوده و در صورت قرار گرفتن در کیسه های زباله، به سرعت تولید شیرابه  سمی و مضر می کنند. با تخلیه  زباله های فاسد شده در اطراف شهرها، شیرابه  سمی زباله ها موجب آلودگی آب، خاک و هوا می  شود. برای دفع زباله های تر، طبیعت راه حل بهتری را به ما نشان می دهد و آن استفاده از کرم های خاکی مفید به نام کرم کود یا کرم قرمز است. این کرم ها می توانند مواد زباله   گیاهی را به کود مفید برای گل های آپارتمانی و یا گیاهان وسبزیجات باغچه تبدیل کنند.

انجام این کار در منازل، حجم زباله را به کمتر از نصف کاهش می دهد، همچنین از تولید مواد سمی و مخرب محیط زیست جلوگیری نموده و هزینه ی انتقال و دفع زباله  شهری را کاهش می دهد. علاوه بر این بازیافت مواد جامد زباله ها راحت تر انجام می شود.»

در بخشی از این کتاب آمده است : آقای باغبان گفت: باغچه خوب و زنده ای دارین و این به خاطر وجود کرم های خاکی خوب و زیادیه که در خاک باغچه شماست.
شبنم با کنجکاوی پرسید: کرم خاکی! می شه این کرم ها رو به من نشون بدین؟
آقای باغبان با لبخند گفت: بله که می شه دختر گلم! و بعد با بیل مقداری از خاک عمیق باغچه را بالا آورد و روی بقیه خاک ها برگرداند.کرم های باریک صورتی و قرمز در بین خاک حرکت می کردند.
پدر شبنم گفت: بعضی از مردم می گن این کرم ها به گل ها و درخت ها آسیب می‌زنن و باعث خشک شدن اون‌ها می شن! آیا این حرف درسته؟...

کتاب «یک راه حل بهتربرای کرم های باغچه» با شمارگان هزار نسخه و قیمت پنج هزار تومان از سوی انتشارات سرو یاسین عرضه شده است.

آب،‌خاک، هوا
کتاب «آب،‌خاک، هواب نیز کتاب دیگری از علیرضا آذربایجانی است که انتشارات سرویاسین برای کودکان ونوجوانان به چاپ رسانده و سارا یوسف‌زاده نیز تصویرگری آن را بر عهده داشته است.

نویسنده در این کتاب سعی کرده کودکان و نوجوانان را با سه عنصر مهم و حیاتی در زندگی انسان ها (آب، خاک و هوا) آشنا و راه‌های نگهداری و حفاظت از آنها را به کودکان یادآوری کند.

تاثیر نحوه صحیح برداشت و مصرف آب، جلوگیری از هدر رفت آب در ساختمان ها، اثر آلودگی بر میزان مصرف آب، بازیافت منابع برای کاهش مصرف آب و حفظ محیط زیست، نکات تغذیه ای برای صرفه جویی در مصرف آب و آب مجازی چیست؟ سرفصل های کلی موضوعاتی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

در بخشی ازاین کتاب می خوانیم: «اصلاح فرهنگ نحوه برداشت آب از لوله‌های آب می تواند اثر چشمگیری بر میزان مصرف آب افراد برای تمام مصارف داشته باشد. مصرف مستقیم آب از لوله آب به معنی مصرف بی رویه و خارج از کنترل آب است در حالی که در صورت برداشتن آب در یک ظرف با حجم مشخص، مصرف کننده، میزان مصرف خودش را کم می کند و در نتیجه بهترمی تواند بر روی میزان مصرف خودش کنترل و مدیریت داشته باشد.

پیمانه کردن آب به جای استفاده مستقیم از شیرآب، در کاهش مصرف آب و جلوگیری از مصرف اضافی آن بسیار موثر است. نمونه های این مورد مهم را در هنگام مسواک زدن، وضو گرفتن، استحمام و حتی شستشوی اتومبیل می توان دید...»

کتاب «آب،خاک، هوا» با شمارگان هزار نسخه و قیمت 6 هزار تومان توسط انتشارات سرویاسین عرضه شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 204493