نهمین چاپ «نمایش در ایران» به نمایشگاه رسید

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۲
 
 
چاپ نهم کتاب «نمایش در ایران» نوشته بهرام بیضایی منتشر شد. این کتاب یکی از نخستین پژوهش‌های آکادمیک درباره تاریخ تحولات هنرهای نمایشی در ایران است.
نهمین چاپ «نمایش در ایران» به نمایشگاه رسید
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «نمایش در ایران» یکی از مشهورترین کتاب‌های پژوهشی بهرام بیضایی است. این کتاب یکی از نخستین پژوهش‌های صورت گرفته درباره تاریخ نمایش در ایران است که نخستین بار در سال 1344 منتشر شد. 

با توجه به اندک بودن پژوهش‌های آکادمیک درباره نمایش‌های ایرانی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «نمایش در ایران» را به عنوان منبع درسی واحدهای «متون فارسی نمایش» و «تاریخ نمایش در ایران» به دانشکده‌های تئاتری معرفی کرده است. 

بیضایی در این کتاب در دو بخش کلی «نمایش‌های پیش از اسلام» و «نمایش‌های پس از اسلام»، به بحث و بررسی درباره تمام بازی‌ها و گونه‌های نمایشی می‌پردازد. مقدمه کتاب نیز شرح دلایل رشد نیافتن تئاتر در تاریخ تمدن ایران است.

در بخش نمایش‌های پس از اسلام تاریخچه و تحلیلی از نمایش‌های «نقالی»، «نمایش‌های عروسکی»، «تعزیه» و «نمایش‌های شادی آور» به مخاطب ارایه شده است. 

همچنین در این کتاب بیشتر گروه‌های نمایشی، به ویژه گروه‌های نمایش سنتی چون روحوضی و نمایش‌های شادی‌آور، معرفی شده و شیوه کار آن‌ها مورد بحث قرار گرفته است. بخش پایانی کتاب نیز یک واژه‌نامه مختصر نمایش ایرانی آمده است. 

چاپ هشتم این کتاب نیز در سال 1391 با شمارگان هزار نسخه، 224 صفحه و بهای هشت هزار تومان منتشر شده بود. 

نهمین چاپ «نمایش در ایران» اثر بهرام بیضایی با شمارگان هزار و 500 نسخه، 224 صفحه و بهای 12 هزار تومان از سوی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان روانه کتابفروشی‌ها شده است._

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 197521