ششمین چاپ «تاریخ سینما» بوردول و تامسون هم رسید

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۵
 
 
چاپ ششم «تاریخ سینما» اثر مشترک دیوید بوردول و کریستین تامسون با ترجمه روبرت صافاریان منتشر شد. چاپ نخست این کتاب در سال 1383 به چاپ رسید.
ششمین چاپ «تاریخ سینما» بوردول و تامسون هم رسید
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «تاریخ سینما» یکی از کتاب‌های مشترک دیوید بوردول و کریستین تامسون برای نخستین بار در سال 1383 منتشر و به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع درباره تاریخ این هنر تازه متولد شده نسبت به دیگر هنرها، در ایران مورد استقبال قرار گرفت. 

بوردول و تامسون در این کتاب تاریخ‌نگاری را از سال‌های آغازین هنر سینما و ابزارهایی که اختراعشان منجر به ابداع «سینماتوگرافی» شد، شروع کرده و در نهایت و به سینمای آمریکا پس از دهه 80 می‌رسند. 

عنوان بخش نخست کتاب «نخستین سالیان سینما؛ اختراع و سالیان آغازین سینما از 1880 تا 1904» و عنوان بخش بیست و هشتم کتاب «سینمای آمریکا و صنعت سرگرمی؛ دهه 1980 و پس از آن» است. 

ششمین چاپ تاریخ سینمای دیوید بوردول و کریستین تامسون، ترجمه روبرت صافاریان، با شمارگان 800 نسخه، هزار و 24 صفحه و بهای 98 هزار و 500 تومان از سوی نشر مرکز روانه کتابفروشی‌ها شده است. 

چاپ پیشین (پنجم) این کتاب نیز سال گذشته (1391) در 800 نسخه و بهای 78 هزار و 500 تومان، در دسترس مخاطبان قرار گرفت. نشر مرکز همچنین چهارمین چاپ «تاریخ سینما» را نیز در سال 1390 با شمارگان هزار و 200 نسخه و بهای 35 هزار و 800 تومان، منتشر کرده بود. 

دیوید بوردول نظریه‌پرداز فیلم و تاریخ‌نگار سینماست. او به همراه نوئل کرول از بنیانگذاران «پسانظریه» و به همراه کریستین تامسون از از نظریه‌پردازان نئوفرمالیسم در سینما به شمار می‌رود. 

دیگر کتاب مشترک بوردول و تامسون «هنر سینما» نام دارد که با ترجمه فتاح محمدی از سوی نشر مرکز منتشر شده است. 

همچنین کتاب «معناسازی؛ استنتاج و بلاغت در تفسیر سینما» نیز آخرین کتاب منتشر شده بوردول در ایران است که با ترجمه شاپور عظیمی از سوی انتشارات فرهنگستان هنر «موسسه متن» در سال گذشته (1391) روانه کتابفروشی‌ها شد./

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 197160