شناسایی کانی‌های رُسی در یک اثر دانشگاهی

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۷
 
 
موسسه انتشارات ستایش، کتاب «شناسایی کانی‌های رسی به روش طیف‌سنجی پراش پرتو ایکس (XRD)» اثر مور و رینولدز را راهی بازار نشر کرد.
شناسایی کانی‌های رُسی در یک اثر دانشگاهی
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، فصول کتاب «شناسایی کانی‌های رسی به روش طیف‌سنجی پراش پرتو ایکس (XRD)» به‌صورت گام به گام، مراحل مختلف آماده‌سازی و شناسایی کانی‌های رُسی را با توضیحات تفصیلی و تصاویر مختلف شرح داده‌اند.

این اثر به‌عنوان بخشی از محتوای آموزشی یا کمک آموزشی درس «رُس‌شناسی» قابل استفاده برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته‌های مهندسی اکتشاف معدن زمین‌شناسی و شیمی تجزیه است.

همچنین کتاب «شناسایی کانی‌های رسی به روش طیف‌سنجی پراش پرتو ایکس (XRD)» به‌عنوان راهنمای مرجع و کاربردی در آزمایشگاه‌های آنالیز مواد معدنی، معادن فعال خاک صنعتی رُس یا سایر صنایع مرتبط با رُس مانند سرامیک، آجرسازی، نسوز، لاستیک، پلاستیک و پُرکننده قابل بهره‌برداری است.

مهندس گلناز جوزانی کهن، مترجم کتاب «شناسایی کانی‌های رسی به روش طیف‌سنجی پراش پرتو ایکس (XRD)» در بخش پیشگفتار برای بیان دلیل ترجمه این اثر چنین آورده است: «کانی‌های رُسی، گروه مهمی از کانی‌های صنعتی با بیش از یکصد کاربرد مختلف و متنوع در صنایع بالادستی نفت، مهندسی معدن، عمران، کشاورزی، زمین‌شناسی، داروسازی، کاغذسازی، سرامیک، صنایع نسوز، پُرکننده و ... هستند. انواع مختلف کانی‌های رُسی، ویژگی‌های متفاوت و متناقضی دارند. از این رو شناسایی، تفکیک و تمایز آن‌ها از یکدیگر بسیار مهم، ضروری و دارای اولویت و جایگاه ویژه‌ای در علوم مرتبط با این گروه از کانی‌هاست.»

این اثر در پنج فصل تالیف شده است. «مقدمه و تاریخچه»، «روش‌های آماده‌سازی نمونه‌های رُسی»، «شناسایی کانی‌های رُسی و کانی‌های همراه»، «شناسایی کانی‌های رُسی مخلوط لایه» و «دستورالعمل‌های آزمایشگاهی آماده‌سازی کانی‌های رُسی» عناوین این فصول را تشکیل می‌دهند.

چاپ نخست کتاب «شناسایی کانی‌های رسی به روش طیف‌سنجی پراش پرتو ایکس (XRD)» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 150 صفحه به بهای هشت هزار و 400 تومان از سوی موسسه انتشارات ستایش منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 196542