«بازی‌های نمایشی در ایران» کتاب شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۸
 
 
«بازی‌های نمایشی در ایران» تحقیق و نگارش ناهید جهازی منتشر شد. این کتاب از دل برنامه رادیویی «آیین‌های نمایشی در ایران» درآمده است.
«بازی‌های نمایشی در ایران» کتاب شد
 

جهازی به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: کتاب «بازی‌های نمایشی در ایران» از دل برنامه «آیین‌های نمایشی در ایران» پخش شده از رادیو فرهنگ درآمد. من در این برنامه کارشناس و نویسنده بودم. 

وی افزود: این برنامه سه سال روی آنتن بود و کلیه آیین‌های نمایشی در اقصی نقاط ایران و تمام خرده‌فرهنگ‌های ایرانی را دربر می‌گرفت و مخاطبان بسیاری از میان عامه مردم و نه فقط اهالی تئاتر داشت. 

جهازی در ادامه با اشاره به درخواست مخاطبان از تهیه‌کننده این برنامه گفت: پس از به پایان رسیدن برنامه مخاطبان بسیاری تماس گرفته و خواستار منبع مکتوب در این موضوع بودند و به همین دلیل من بازی‌های نمایشی این برنامه را استخراج، دسته‌بندی و مکتوب کردم. 

این پژوهشگر همچنین با اشاره به نوع بازی‌های انتخاب شده برای درج در این کتاب گفت: من بازی‌هایی را برای درج در این کتاب انتخاب کردم که جنبه نمایشی آنها بیشتر بوده است، والا بازی‌های سنتی و محلی بسیاری در ایران وجود دارد. 

جهازی در ادامه به مخاطبان کتاب «بازی‌های نمایشی در ایران» اشاره کرد: همان‌طور که مخاطبان برنامه رادیویی از عامه مردم بودند، کتاب نیز مخاطبان عام دارد، اما به هر حال مخاطبان تخصصی کتاب، اهالی تئاتر و فرهنگ عامه، به ویژه دانشجویان تئاتر هستند. 

وی در پایان گفت: این روزها کتاب «شخصیت‌پردازی کودک در افسانه‌ها» را برای مرکز پژوهش‌های قصه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آماده انتشار می‌کنم.

«بازی‌های نمایشی در ایران» تالیف ناهید جهازی با شمارگان هزار و 100 نسخه، 192 صفحه و بهای 9 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات افراز روانه کتابفروشی‌ها شده است. 

«افسانه‌های جنوب؛ با مقدمه‌ای از زنده‌یاد منوچهر آتشی»،‌ «مجموعه داستان خوابگاه دختران»، «جنبه‌های نمایشی افسانه‌های حوزه کودک و نوجوان» و «نحوه اقتباس از افسانه‌ها جهت نگارش آثار نمایشی» از کتاب‌های منتشر شده جهازی است./

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 196294