با نویسندگی و طراحی اردشیر مجردتاکستانی

نخستین کتاب در آموزش تشعیر منتشر شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۹
 
 
«شیوه تشعیر (طراحی حیوانات) در هنرهای کتاب آرایی ایران» نوشته و طراحی اردشیر مجرد‌تاکستانی منتشر شد. این کتاب نخستین اثر آموزشی در این حوزه است.
اردشیر مجردتاکستانی
 
اردشیر مجردتاکستانی

مجردتاکستانی به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: تشعیر، طراحی حیوانات یا جانورسازی است. کتاب «شیوه تشعیر» نخستین کتاب آموزشی به صورت کامل و شیوه آموزش درست است. اگر پیشتر کتابی درباره آموزش تشعیر منتشر می‌شد، این کتاب را نمی‌نوشتم. 

وی افزود: من در دوران تحصیلم در هنرستان در شیوه‌های تذهیب و تشعیر مشکل داشتم و بر اساس تجربیات تحصیلم به این نتیجه رسیدم که وجود یک کتاب آموزشی می‌تواند در کنار استاد، در امر یادگیری برای هنرجویان بسیار مفید باشد. 


این مدرس و نویسنده پیشکسوت هنرهای تجسمی در ادامه با اشاره به اهمیت نقش حیوانات در زندگی انسان گفت: نقش حیوانات مختلف در زندگی روزمزه انسان‌ها از قدیم‌ترین ایام حضور بشر بر کره زمین اهمیت خاصی داشته است، زیرا انسان و حیوان همیشه در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند. نقش‌های روی دیوارها و نمادها نمونه‌ای بارز از حضور حیوانات در زندگی بشر ماقبل تاریخ ، به ویژه در نقاشی‌های مراسم قبل از شکار بوده است. 

مجردتاکستانی همچنین اظهار کرد: انسان‌ها از کهن‌ترین دوران تا عصر حاضر از نقش حیوان‌های مختلف به صورت نمادهای زشت و زیبا و سمبل‌های قدرت مورد استفاده قرار داده است. طراحی حیوانات و نقش آنها در تزیین و آرایش حاشیه نسخه‌های خطی نفیس نیز یکی از موارد استفاده از نقش حیوانات است. این نوع تزیین گاهی به صورت مستقل و برخی اوقات بر روی جلدهای روغنی همراه با طلا و نقره یا فقط با طلا نقاشی می‌شد. 

وی همچنین به دیگر موارد استفاده از تشعیر اشاره کرد و گفت: در طول تمدن اسلامی نیز برخی اوقات نیز از تشعیر به صورت معرق بر روی جلد چرمی در صحافی به کار گرفته می‌شد که اکنون نمونه‌هایی از آن در اختیار ماست. در مجموع هنر «تشعیر» یا «طراحی حیوانات» سابقه بسیار طولانی در ایران و در تمام جهان دارد. کتاب حاضر معرفی بخشی از یک مجموعه عظیم است که امیدوارم مورد قبول مخاطبان قرار گیرد. 

مجردتاکستانی در پایان به کتاب‌های در نوبت نشر خود اشاره کرد و توضیح داد: جلد سوم «تشعیر» که جامع‌تر از دو کتاب قبلی است، نیز به زودی منتشر می‌شود. همچنین جلد دوم «شیوه تذهیب» که شامل مکاتب تذهیب هم می‌شود، در انتشارات سروش در نوبت نشر قرار دارد و در نهایت نیز کتاب «تکامل نقش‌ها از هزاره پنجم» است که این اثر هم در ابتدای سال آینده (1393) منتشر می‌شود. 

«شیوه تشعیر (طراحی حیوانات) در هنرهای کتاب آرایی ایران» با نگارش و طراحی اردشیر مجرد تاکستانی و ویراستاری مریم معصومی، با شمارگان سه هزار نسخه، 168 صفحه و بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات یساولی روانه کتابفروشی‌ها شده است. مدیریت فنی چاپ کتاب بر عهده مجید زاهدی و طراحی جلد و صفحه آرایی آن را هم مائده تیموری انجام داده است. 

اردشیر مجرد تاكستانی نگارگر و محقق هنرهای نگارگری، تذهیب و تشعیر است. تدریس مینیاتور در هنرستان گرافیک و تدریس در دانشگاه تهران بخشی از کارنامه حرفه‌ای این هنرمند پیشکسوت را تشکیل می‌دهد. 

«مقدمه تشعیر» و «شیوه تذهیب» از دیگر کتاب‌های آموزشی منتشر شده مجردتاکستانی است./

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 196114