زمان برگزاری نخستین جایزه دوسالانه ماریو بارگاس یوسا اعلام شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۰
 
 
نخستین دوره جایزه دوسالانه رمان ماریو بارگاس یوسا 27 مارس2014 در تئاتر لیما برگزار می‌شود.
زمان برگزاری نخستین جایزه دوسالانه ماریو بارگاس یوسا اعلام شد
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از افه،‌ به گفته کمیته برگزاری این جایزه با عنوان «لا کاتدرا بارگاس یوسا»، تا کنون 325 عنوان رمان منتشرشده به زبان اسپانیایی در این مسابقه شرکت کرده‌اند و این رقم از تعداد آثار شرکت کننده در دوره پیشین جایزه رومولو گایگوس که جایزه‌ای مشابه به کاتدرا بارگاس یوساست، بیشتر است.

در یک نشست مطبوعاتی در موزه هنر معاصر لیما، خوآن آرماس مارسلو، مدیر برگزاری این جایزه اعلام کرد: ارزش نقدی این جایزه 100 هزار دلار همراه یک مجسمه ساخته فرناندو ده سیزلو، هنرمند پرویی است. وی همچنین با اشاره به کیفیت بالای آثار شرکت کننده گفت:این آثار از تمامی ملیت های اسپانیایی زبان هستند.

هیات داوران این جایزه که توسط خود ماریو بارگاس یوسا اهدا خواهد شد، متشکل از نلیدا پینیون رمان نویس برزیلی، کریستوفر دومینگز منتقد و مقاله‌نویس مکزیکی، دیوید گایاگر منتقد شیلیایی، مارکو مارتوس شاعر پرویی و خوسه مانوئل بله‌کوئا رییس آکادمی سلطنتی زبان اسپانیایی خواهد بود. خوآن مارسلو به عنوان دبیر جایزه معرفی شده است.

علاوه بر مراسم اهدای این جایزه، برنامه‌های متعدد فرهنگی و هنری دیگری نیز توسط کاتدرا بارگاس یوسا برگزار خواهد شد.این برنامه‌ها از 24 مارس در موزه هنرهای معاصر لیما آغاز می‌شوند و از جمله آن‌ها می‌توان به برگزاری مراسم سخنرانی سه فینالیست این جایزه و همچنین برگزاری بحث‌ها و میزگردهای ادبی در 6 دانشگاه پرو (ریکاردو پلاما، ساگرادو کوراسون، سان مارکوس،کایتانو هردیا، سان ایگناسیو ده لویولا، دانشکده علوم آلیکاداس و دانشگاه لیما) با حضور 30 نویسنده از اسپانیا و آمریکای لاتین اشاره کرد.

هدف از برگزاری این بحث ها و میزگردها تبدیل شدن لیما به پایتخت ادبی دنیای اسپانیایی زبان در این چهار روز است.

بنیاد کتابخانه بیرتوئال میگل ده سروانتس، دانشگاه های مورسیا، بایادولید، اروپای مادرید، مالاگا، لا ریوخا، آلیکانته، گرانادا و کاستیا لا مانچا در اسپانیا و دانشگاه بین المللی منندز پلایو از جمله حامیان این جایزه هستند و اصلی ترین هدف از برگزاری آن اشاعه و گسترش مطالعه آثار ماریو بارگاس یوساست.

ماریو بارگاس یوسا، نویسنده بزرگ و شهیر پروئی در سال 1936 متولد شد.وی که همراه کارلوس فوئنتس، گابریل گارسیا مارکز و خولیو کورتاسار از اصلی‌ترین اعضای جنبش بوم آمریکای لاتین به حساب می‌آید، سال 2010 جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرد./

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 193917