«دو رساله درباره كافور و انواع عطرها» در راه بازار کتاب

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۴۵
 
 
احسان مقدس، از ترجمه کتاب «دو رساله درباره کافور و انواع عطرها» خبر داد و گفت: این کتاب در آینده‌ای نزدیک از سوی انتشارات نیلوبرگ وارد بازار کتاب می‌شود.
«دو رساله درباره كافور و انواع عطرها» در راه بازار کتاب
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این مترجم گفت: این دو رساله از سوی احمد‌بن‌عبدالرحمن بن مندويه اصفهانی، پزشک نامدار قرن چهارم هجری تالیف شده است که به موضوع عطرها و مواد خوشبوكننده در دوران تمدن اسلامی و در طی قرون و اعصار گذشته اختصاص دارند.

مقدس، در توضیح موضوع کتاب گفت: عطرها و خوشبوکننده‌ها در اعصار گذشته، از قربت و جايگاه ويژه‌ای برخوردار بوده و نه‌تنها پادشاهان، امرا، فرماندهان و روحانيون از آن بهره می‌گرفتند، بلكه مردم عادی نيز بنا به وسع مالی و توانايی خود، به‌‌ویژه در هنگام برگزاری مراسم شادمانی و عزا از اين عطرها و مواد خوشبوكننده استفاده می‌كردند.

این مترجم ادامه داد: در طول تاريخ پُرفراز و نشيب تمدن اسلامی، نويسندگان به‌ويژه اطبای فراوانی به اين مبحث پرداخته و رساله‌ها و كتاب‌های متعددی در اين‌باره نگاشته‌اند كه از جمله اين اطبا می‌توان از «ابن مندويه» حكيم و طبيب نامدار قرن چهارم هجری نام برد كه رساله‌ای با عنوان «اصول الطيب و المركبات العطريه» دارد.

مقدس با اشاره به این‌که «رساله كافور» يكی از رساله‌های كوتاه ابن مندويه است كه تاكنون به‌صورت خطی بوده، اظهار کرد: نخستین‌بار متن عربی این رساله در کتاب مذکور ترجمه شده است.

وی درباره رساله دوم این کتاب، گفت: در پايان رساله «عطرنامه علائی» گزيده‌ای از رساله «اصول الطيب والمركبات العطريه» ارایه شده است که در قرن چهارم و پنجم قمری توسط مترجمی ناشناس برای علاء الدوله كاكويه ترجمه شده است. 

کتاب «دو رساله درباره كافور و انواع عطرها» با شمارگان 500 نسخه، به بهای پنج هزار و 500 تومان به‌زودی از سوی انتشارات نیلوبرگ راهی بازار کتاب می‌‌شود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 193789