نقش یک مولف در کتاب «من عزتم بچه سنگلج»

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۰
 
 
حمیدرضا شعیری، منتقد ادبی و هنری نقش مهمی در روند تولید کتاب «من عزتم بچه سنگلج» داشته است. این کتاب با همکاری غزاله سلطانی و با روایت پردازی حمیدرضا شعیری تهیه شد.
روی جلد کتاب
 
روی جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، حمیدرضا شعیری، منتقد ادبی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، در ماه‌های قبل از انتشار کتاب «من عزتم، بچه سنگلج» خبر داده بود. 

این نشانه_ معنا شناس ایرانی در شکل‌گیری ساختار این کتاب، طراحی نوع روایت‌ها و نگارش آن‌ها و همچنین تنظیم نهایی این کتاب نقش مهمی را بر عهده داشت. 

نام حمیدرضا شعیری در دهه اخیر و در میان رویدادهای فلسفی، ادبی و هنری بسیار آشناست. وی به تنهایی و یا همراه با اعضای حلقه نشانه ‌شناسی تهران سهم بسیاری در رونق مطالعات بینارشته‌ای در هنر و ادبیات داشته است. 

از میان کتاب‌های تالیفی منتشر شده شعیری می‌توان این آثار را برشمرد: «مبانی معناشناسی نوین»، «تجزیه و تحلیل نشانه – معناشناختی گفتمان»، «ققنوس؛ راهی به نشانه – معناشناسی سیال» و «نشانه – معناشناسی ديداری: نظريه و تحليل گفتمان هنری». 

کتاب‌های «سماع زندگان» اثر ژان پیر پاستوری و «نقصان معنا» آلژیرداس ژولین گرمس، نیز از ترجمه‌های منتشر شده وی هستند. 

«مقالات دومين هم‌انديشی نشانه‌شناسی هنر» و «نامه نقد؛ مجموعه مقالات دومين همايش ملی نقد ادبی با رويكرد نشانه‌شناسی ادبيات» نیز از جمله کتاب‌هایی است که با کوشش و گردآوری شعیری به بازار کتاب راه پیدا کرده است. 

«من عزتم بچه سنگلج؛ شناخت‌نامه عزت‌الله انتظامی» گردآوری غزاله سلطانی در 240 صفحه و بهای 250 هزار تومان از سوی نشر سخن روانه کتابفروشی‌ها شد. 

سلطانی در سال 1388 نیز فیلم مستند «آسمان آبی» را درباره زندگی عزت‌‌الله انتظامی کارگردانی کرد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 192530