کتاب «حقوق مدنی عقود معینه مختلفه» مکتوب شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۰
 
 
جلد نخست کتاب «حقوق مدنی عقود معینه مختلفه» تالیف محمدرضا پیرهادی منتشر شد. نویسنده در این کتاب دو موضوع بیع و اجاره را مورد بررسی قرار داده است.
کتاب «حقوق مدنی عقود معینه مختلفه» مکتوب شد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «حقوق مدنی عقود معینه مختلفه» با موضوع بیع و اجاره به انضمام نوزده بحث تکمیلی در بیع، تالیف دکتر محمدرضا پیرهادی، استادیار دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و وکیل پایه یک دادگستری منتشر شد.

بخش نخست این کتاب با عنوان «بیع» از شش فصل تشکیل شده است که به ترتیب به مباحثی از جمله کلیاتی درباره عقد بیع، تمییز بیع از سایر عقود، شرایط وقوع عقد بیع، موضوع عقد بیع، آثار عقد بیع و انحلال عقد بیع می‌پردازد. 

دومین بخش کتاب «حقوق مدنی عقود معینه مختلفه» با عنوان «عقد اجاره» متشکل از سه فصل است. فصل نخست این بخش نگاهی است به تاریخچه عقد اجاره در مباحث حقوقی ایران. 

فصل دوم آن به بررسی قوانین و قواعد عقد اجاره در قانون مدنی پرداخته و سپس در فصل پایانی بخش دوم، نویسنده خصوصیات و ویژگی‌های مقررات حاکم بر قوانین روابط موجر و مستاجر را تحلیل می‌کند. 

بخش سوم کتاب به نوزده مبحث تکمیلی درباره بیع اختصاص دارد. مباحثی مانند بحث بررسی نکاتی در تعریف عقد بیع و تمییز بیع از اجاره، بحث بیع احتمالی، بحث استثنایی بودن بیع احتمالی، بحث عوض در عقد بیع و مباحثی دیگر در همین راستا. 

علاوه بر این، نویسنده در پایان کتابش، بخشی را به عنوان ضمیمه آورده و در این قسمت به بررسی مصوبات مقررات و قوانین حاکم بر روابط موجر و مستاجر طی سال‌های 1356، 1362 و 1376 پرداخته است. 

در قسمتی از این کتاب آمده است: «اصطلاح عقود معینه (یا عقود با نام) در مقابل عقود غیر معینه (یا بی‌نام) به کار می‌رود. از این رو، عقود غیر معینه، عقود معتبری هستند که در قوانین موضوعه، نام معینی ندارند و قانونگذار احکام و آثار خاصی را برای آن‌ها ذکر نکرده است. در نتیجه، مشمول قواعد عمومی قراردادها خواهند بود.» 

چاپ نخست کتاب «حقوق مدنی عقود معینه مختلفه» در 504 صفحه، شمارگان 500 نسخه و بهای 28 هزار تومان به همت انتشارات خرسندی منتشر و روانه بازار کتاب شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 192304