کتابی که هنرجویان ورک‌شاپ‌های کیارستمی باید بخوانند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۸
 
 
محمودرضا ثانی درباره کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» گفت که دانشجویان شرکت‌کننده در ورک‌شاپ‌هایی که آقای کیا‌رستمی در برخی از کشورها برگزار می‌کند، باید این کتاب را مطالعه کرده باشند.
عباس کیارستمی
 
عباس کیارستمی

ثانی به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: فستیوال فیلم ابن‌عربی با مدیریت من چندین سال است که در کشور اسپانیا شهر مورسیا، برگزار می‌شود. این فستیوال در هر دوره یک نشان ابن‌عربی به یک هنرمند به مناسبت یک عمر فعالیت هنری اهدا می‌شود و در سال 2012 قرعه به نام عباس کیارستمی افتاد. 

وی افزود: زمانی که ایشان به اسپانیا برای دریافت این نشان دعوت شد، تصمیم گرفتیم که آقای کیارستمی ورک‌شاپی برای 35 دانشجو از سراسر جهان بگذارند. جالب است دانشجویان این ورک‌شاپ که پیشتر فعالیت خاصی نداشتند، توانستند در مدت برپایی این ورک‌شاپ فیلم بسازند، چرا که او در درس‌هایش بر استفاده از امکانات موجود برای فیلمسازی تاکید دارد. 

ثانی در ادامه با اشاره به حضور خود در این ورک‌شاپ گفت: من نیز به عنوان یک مستندساز در این ورک‌شاپ حضور داشتم و کتاب حاضر حاصل شرکت من در این دوره است. 

رییس فستیوال فیلم ابن‌عربی همچنین به انتشار این کتاب در کشورهای دیگر نیز اشاره کرد و گفت: این کتاب پیشتر در آمریکا و اسپانیا منتشر شده است. هم‌اکنون نیز دکتر محمد المدیونی در کشور تونس مشغول ترجمه این کتاب به زبان عربی است. در کشورهای کوبا و ترکیه نیز این کتاب در نوبت نشر قرار دارد. 

ثانی در ادامه به لزوم خوانش این کتاب از طرف کسانی که قصد شرکت در ورک‌شاپ‌های عباس کیارستمی را دارند، اشاره کرد و گفت: قرار بر این است که از این به بعد در تمام ورک‌شاپ‌هایی که آقای کیارستمی در سراسر جهان برگزار می‌کنند، دانشجویان شرکت کننده پیش از شروع دوره، این کتاب را مطالعه کنند. در مجموع این کتاب، اثری برای تمرین کردن است با نفی کپی‌برداری. 

این مستندساز در ادامه تاریخ جدیدترین ورک‌شاپ کیارستمی را بیان کرد و توضیح داد: در اوایل ماه مارس، یعنی ابتدای اسفند جاری (1392) آقای کیارستمی در کلمبیا ورک‌شاپی برگزار می‌کند. تمام کسانی که برای این دوره ثبت‌نام کرده‌اند هم‌اکنون مشغول مطالعه این کتاب هستند.  من نیز در این دوره همراه آقای کیارستمی هستم. 

کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» همراه با یادداشتی از «ژان کلود کاریر» نمایشنامه نویس و فیلمنامه‌نویس شهیر و خالق فیلمنامه‌های «جذابیت پنهان بورژوازی» و «راه شیری» منتشر شده است. ثانی درباره این یادداشت گفت: در سال 2013 نشان ابن‌عربی به کاریر اهدا شد. در این دوره نیز از آقای کیارستمی دعوت کردیم تا در این مراسم حضور داشته باشند. 

وی افزود: همچنین برای ساخت فیلم مستندی درباره کاریر نیز برنامه‌ریزی شد و به پیشنهاد کیارستمی من مشغول ساخت این فیلم شدم. من در راستای ساخت فیلم به پاریس سفر کردم و در آن‌جا کتاب را به کاریر ارایه دادم. او خیلی کتاب را دوست داشت و یادداشتی برای آن نوشت. 

«عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» به کوشش محمودرضا ثانی با شمارگان هزار و 100 نسخه، 144 صفحه و بهای 6 هزار تومان از سوی انتشارات معین روانه کتابفروشی‌ها شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 191989