بررسی انسان‌شناسی از چند جنبه در یک کتاب

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
مدیرمسوول انتشارات بعثت از انتشار کتاب «انسان در اسلام، انسان‌شناسی در قرآن و حکمت اسلامی» به قلم دکتر یحیی بوذری‌نژاد خبر داد.-
تصویر کتاب
 
تصویر کتاب
عباس میقانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اظهار کرد: کتاب «انسان در اسلام، انسان‌شناسی در قرآن و حکمت اسلامی» در چهار فصل تهیه شده است که فصل نخست آن به کلیات اختصاص دارد و فصل دوم، مکاتب انسان‌شناسی در فرهنگ اسلامی و غربی را بررسی می‌کند. در فصل سوم نویسنده به انسان‌شناسی در قرآن پرداخته و در فصل چهارم به مساله هبوط و عروج انسان در حکمت اسلامی اشاره کرده است.

مدیر مسوول انتشارات بعثت گفت: نویسنده کتاب معتقد است که «متفکران اسلامی هر یک از روش‌های مختلف تلاش نموده‌اند انسان و حقانیت او را مورد بررسی قرار دهند. برخی انسان را از جنبه شهودی و حضوری مورد مطالعه قرار داده‌اند و برخی با رویکرد فلسفی و برخی دیگر تلاش کرده‌اند علاوه بر اندیشه‌های عرفا و فلاسفه، به آیات قرآن و روایات معصومین نیز توجه نمایند.»

وی یادآور شد: نگارنده در این اثر علاوه بر انسان‌شناسی در قرآن، به انسان‌شناسی در فرهنگ اسلامی (عرفا و حکما) نیز توجه کرده و از دیدگاه حکما و متفکران مسلمان مانند «ملاصدرا»، «ابن‌سینا» و «ابن عربی» بهره برده است.
 
میقانی به ارایه آرای فلاسفه غربی در این کتاب اشاره کرد و افزود: در فصل دوم، ابتدا روش‌های شناخت انسان بررسی شده و سپس مکتب‌ها و آرای اندیشمندان اسلامی و غربی بر اساس تفاوت در روش‌های شناخت مورد بحث قرار گرفته است. در این مسیر «انسان‌شناسی رنسانس»، «فلاسفه عقل‌گرا»، «مارکس»، «هگل»، «زیگموند فروید» مورد توجه واقع شده‌اند.

کتاب «انسان در اسلام، انسان‌شناسی در قرآن و حکمت اسلامی» با شمارگان یک هزار نسخه، در 160 صفحه و به بهای 50 هزار ریال از سوی انتشارات بعثت منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 190267