معرفی برندگان جوایز بنیاد شیلر آلمان

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
ورنر فریچ نویسنده و سابینه شیفنر شاعر به عنوان برندگان سال 2014 جوایز افتخاری بنیاد شیلر کشور آلمان برگزیده شدند./
ورنر فریچ
 
ورنر فریچ
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، ورنر فریچ متولد 4 ماه می 1960 در ایالت بایرن است و پس از اخذ دیپلم و گذراندن دوره سربازی، خود را وقف نویسندگی، کارگردانی و بازیگری در عرصه تئاتر و هنر نمایش کرده است.

هیات داوران این رقابت که بیش از هر چیز برای نخستین رمان وی با عنوان «شروبین» منتشر شده به سال 1987 وی را شایسته کسب این جایزه شناخته اند در توضیح انتخاب وی آورده اند: این کتاب از طریق ایجاد ارتباط داستان محلی و دوران حکومت نازی ها که توسط قهرمانان داستان تجربه می شود، نگاهش را از فضای میهمانخانه فراتر می برد و اجازه می دهد «ونتسل» قهرمان داستانش که خدمتکار میهمانخانه است، به روایت داستان زندگی خود بپردازد. فریچ در برلین و در شهر زادگاهش زندگی می کند.
سابینه شیفنر نیز متولد 24 سپتامبر 1965 در برمن است. در کتاب های شعر این بانوی نویسنده اعم از «جن» منتشر شده به سال 2007 و «افکار خارجی» منتشر شده به سال 2012 نوعی فن شعر و شاعری به کار رفته که برخاسته از جریان اصلی شعر معاصر است. اشعار او به خاطر استفاده دقیق از طبیعت و زندگی روزمره کم نظیرند. شیفنر که در کلن زندگی می کند از سوی بنیاد شیلر جایزه افتخاری «اویگن ـ فیهوف» را دریافت می کند. آثار او مشتمل بر چهار کتاب شعر و یک رمان است.

بنیاد شیلر آلمان واقع در شهر وایمار در سال 1859 به منظور حمایت از نویسندگانی که در محرومیت زندگی می کردند و بستگان آن ها تاسیس شد. از جمله افرادی که تحت حمایت این بنیاد بودند می توان ادوارد موریکه و تئودور فونتانه را نام برد. پس از آشفتگی های جنگ و تغییرات در سیستم قضایی به واسطه تجزیه آلمان، این بنیاد در سال 1995 از نو تاسیس شد.

مراسم اهدای این جوایز نهم ماه می 2014 (19 اردیبهشت 1393) در محل بایگانی گوته و شیلر واقع در وایمار برگزار و به هر یک از این برندگان مبلغ 5 هزار یورو اهدا می شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 189044