در همایش باستانشناسی تپه هگمتانه عنوان شد

پژوهش روزنه امید باستانشناسی است

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۷
 
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در همایش باستانشناسی تپه هگمتانه گفت: پژوهش روزنه امید باستان‌شناسی است و بر همین اساس باید نگاه وجبی از باستانشناسی برداشته شود./
علیرضا ایزدی
 
علیرضا ایزدی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، علیرضا ایزدی، مدیر این سازمان در همایش باستان‌شناسی تپه هگمتانه با بیان این‌که باستان‌شناسی با داده‌ها و اطلاعاتی که از کاوش‌ها به دست می‌آید بخشی از هویت‌های ما را زنده می‌کند، گفت: حوزه باستانشناسی در واقع هویت‌شناسی بوده، زیرا این مقوله یکی از دردهای مزمن جامعه به نام هویت‌شناسی را درمان می‌کند. 

وی فاصله گرفتن نگاه علمی از باستانشناسی را ناشی از فقدان مجوز به دانشجویان دانست و اظهار کرد: باید بتوانیم در رشته باستانشناسی با دانشگاه‌ها تعامل داشته باشیم زیرا هر چه از نگاه و حمایت‌های علمی فاصله بگیریم، دانشجویان را دلسرد کرده‌ایم. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اعطا نکردن مجوز به دانشجویان برای حضور در عملیات کاوش (به طور مثال در تپه هگمتانه) را تلخی حوزه کاری باستانشناسی عنوان کرد و افزود: دانشجویان حتی یک کاوش را نیز در سابقه علمی خود ندارند زیرا مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.

وی با اشاره به ویژگی‌های تپه باستانی هگمتانه گفت: تپه هگمتانه طفل یتیمی است که هنوز کسی دست نوازش بر سر آن نکشیده و هنوز خرابه است و کسی دلش برای آن نمی‌سوزد. 

ایزدی در ادامه از نبود یک طرح جامع در کاوش‌های باستانشناسی گله‌ کرد و افزود: هر کاوشگری که می‌آید بر نوع تراشه قبلی آثار باستانی ایراد گرفته و یا آن را تغییر می‌دهد در حالی‌که ما هیچ طرح پژوهشی برای آن‌ها نداریم و این عیب کار ماست. 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با تاکید بر این‌که باید این نوع نگاه از تپه‌های باستانی برداشته شود، افزود: در تپه نوشیجان  اتفاقی بسیار دردناک رخ داد که یک شهرک صنعتی در کنار آن احداث شد، هر چند این شهرک در حریم این تپه نبود اما اثر ناخوش‌آیند خود را خواهد گذاشت. 

وی در پایان یادآور شد: مجموعه‌های آموزش و پرورش و رسانه ملی باید ارتباط باستانشناسی و مردم را برقرار کنند تا باستان‌شناسی وارد خانه‌ها شود زیرا در این صورت مشکلات کمتر خواهد شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 188971