کتاب نقد شعرهای علی باباچاهی منتشر می‌شود

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۰
 
 
کتاب منتخب اشعار، نقد و بررسی «هفتاد گل زرد» با عنوان فرعی «علی باباچاهی در وضعیت دیگر» به زودی از سوی انتشارات «سرزمین اهورایی» منتشر می‌شود. در این کتاب مولفه‌های محوری آثار این شاعر مرور و تحلیل شده است./
علی باباچاهی
 
علی باباچاهی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مجید ضرغامی صاحب امتیاز و مدیر مسوول انتشارات سرزمین اهورایی و ناشر این کتاب گفت: قرارداد این کتاب با علی باباچاهی و محقق گرامی، آقای محمد لوطیج منعقد شده است و این کتاب هم اکنون در انتظار طی شدن مراحل اداری و قانونی است.

وی ادامه داد: با توجه به فراز و فرودها و مسیرهای مختلفی که شعر باباچاهی طی کرده است در این کتاب مولف کوشیده است به تبیین مولفه‌های محوری شعر این شاعر بپردازد. این مولفه‌ها برآمده از بخش‌ عمده‌ای از شعرهای باباچاهی است که «شعر در وضعیت دیگر» نام گرفته است. نقطه‌ آغاز این «وضعیت» مجموعه شعر «نم‌نم بارانم» اوست که تحولی در فضای شعر دهه هفتاد پدید آورد و با موافقان و مخالفان جدی روبه‌رو شد.

ضرغامی افزود: به زعم مولف کتاب «هفتاد گل زرد »، باباچاهی در این مرحله از شیوه‌های مرسوم و مسلط شعری هم نسلان خود جدا شده و راه پر مخاطره‌ای در پیش گرفته است که خوانش انتقادی جدیدی را می‌طلبد. 

وی درباره ساختار این کتاب افزود: کتاب حاضر شامل دو بخش است. فصل نخست نقد و بررسی کارنامه شعری علی باباچاهی، گزارشی درباره شعر دهه هفتاد، شعر پسانیمایی و بررسی کارنامه علی باباچاهی در «وضعیت دیگر» است که  نخستین بار در این کتاب منتشر می‌شود و بخش دوم در برگیرنده گزینه اشعار شاعر است و منتخبی از آثار مطرح باباچاهی را در مجموعه کتاب‌های نم‌نم بارانم، عقل عذابم می دهد، قیافه‌ام که خیلی مشکوک است، رفته بودم به صید نهنگ، پیکاسو در آبهای خلیج فارس، فقط از پریان دریایی زخم زبان نمی‌خورم، هوش و حواس گل شب بو برای من کافی است، گل باران هزار روزه ، دنیا اشتباه می کند، باغ انار از این طرف است و درغارهای پر از نرگس در برمی‌گیرد.

علی بابا چاهی متولد 1321 در کنگان از  توابع بوشهر است و از سال 1346 به شعر و شاعری پرداخته و حدود 50 عنوان کتاب شعر، نقد و بررسی و تئوری شعر منتشر کرده است. 

کتاب «هفتاد گل زرد» به مناسبت هفتاد سالگی او و با عنوان فرعی «علی باباچاهی در وضعیت دیگر» شامل منتخب اشعار، نقد و بررسی کارنامه شاعری باباچاهی است و به کوشش محمد لوطیج به زودی توسط انتشارات سرزمین اهـورایی در قطع رقعی  منتشر می‌شود. 

کتاب‌های «در غارهای پر از نرگس»، «بیا گوش ماهی جمع کنیم» و «به شیوه خودشان عاشق می‌شوند» از باباچاهی امسال(1392) منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 187590