دومین انتشار «دست‌های آلوده» سارتر به بازار نمایشنامه رسید

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۲
 
 
نمایشنامه «دست‌های آلوده» اثر ژان پل سارتر و ترجمه قاسم صنعوی از سوی انتشارات کتاب پارسه، به چاپ دوم رسید. این کتاب برای نخستین بار در سال 1948 منتشر شد.-
ژان پل سارتر
 
ژان پل سارتر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نمایشنامه «دست‌های آلوده» اثر ژان پل سارتر از آثاری است که در قالب ادبیات متعهد فرانسه جای می‌گیرد. 

«دست‌های آلوده» برای نخستین بار  سال 1948 منتشر شد و در همان سال در تئاتر آنتوان پاریس به کارگردانی «پیتر والدو» و همکاری «ژان کوکتو» هنرمند هنرهای تجسمی، نمایشنامه‌نویس، فیلمساز و صاحب آثاری چون نمایشنامه «والدین وحشتناک» و فیلم «خون شاعر» به روی صحنه رفت. 

داستان این نمایشنامه‌ هفت‌ پرده‌ای در سال 1945 رخ می‌دهد و در آن مسایل درونی حزب کمونیست فرانسه در سال 1943 در قالب خاطرات یکی از شخصیت‌ها بیان می‌شود. ماجرای داستان در منطقه‌ای به نام «ایلیریا» که در نمایشنامه به صورت یک کشور مطرح می‌شود، می‌گذرد. 

دومین انتشار نمایشنامه «دست‌های آلوده» اثر سارتر و ترجمه قاسم صنعوی با شمارگان هزار و 100 نسخه، 240 صفحه و بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات کتاب پارسه روانه کتابفروشی‌ها شده است. 

انتشارات کتاب پارسه برای نخستین بار ترجمه صنعوی از این نمایشنامه را در سال 1390 با شمارگان هزار و 100 نسخه و بهای پنج هزار و 700 تومان منتشر کرده بود. 

این نمایشنامه همچنین با ترجمه جلال آل احمد نیز بارها از سوی ناشران مختلف به چاپ رسیده است.

ژان پل سارتر درگذشته در سال 1980، فیلسوف، نمایشنامه‌نویس، رمان‌نویس و منتقد شهیر فرانسوی است. تاکنون بیشتر آثار این اندیشمند به فارسی ترجمه و انتشار یافته ‌است.

نمایشنامه‌های «شیطان و خدا»، «مگس‌ها»، «روسپی بزرگوار»، «مرده‌های بی کفن و دفن»، «گوشه ‌نشینان آلتونا»، «زنان تروا» و «هستی و نیستی»، «فیلمنامه «فروید»، «جنگ شکر در کوبا»، «در دفاع از روشنفکران»، «ادبیات چیست؟»، «تهوع»، «خانواده خوشبخت»، «راه‌های آزادی» و «اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر» نام تعدادی از آثار منتشر شده سارتر در ایران است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 186925