ایوب آقاخانی:سیاستگذاری‌های غلط سرانه مطالعه را کاهش می‌دهد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۲
 
 
ایوب آقاخانی، كارگردان و نمایش‌نامه‌نویس تئاتر گفت: سیاستگذاری‌های اشتباه، یكی از دلایل اصلی پایین بودن سطح مطالعه در كشور است._
ایوب آقاخانی
 
ایوب آقاخانی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی بیست‌و‌یكمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران، آقاخانی كارگردان و نمایشنامه‌نویس تئاتر گفت‌: سیاستگذاری‌های اشتباه، یكی از دلایل اصلی پایین بودن سطح مطالعه در كشور است.

وی با تاكید بر لزوم تدبیری جامع و كارساز برای رشد فرهنگ مطالعه در كشور، گفت: در كشورهایی كه آمار كتاب‌خوانی در سطح مطلوبی قرار دارد، همچنان برای افزایش این آمار تلاش می‌كنند. در شهر پاریس برای رشد فرهنگ كتابخوانی از نویسندگان مطرح دعوت می‌شود تا آثار خود و یا كتاب‌های باارزش را در پارک‌های عمومی با صدای بلند بخوانند. نتیجه این فعالیت‌های فرهنگی، شهروندانی را تربیت می‌كند كه در مكان‌های عمومی هم در حال كتاب خواندن هستند.

این منتقد تئاتر افزود: در كشور ما تنها خواندن كتاب به شهروندان توصیه می‌شود اما توصیه كارساز نیست زیرا ما زیر ساخت‌های فرهنگی نداریم و نمی‌توانیم با فعالیت‌های سطحی كاری از پیش ببریم.

آقاخانی با اشاره به جذابیت فضای مجازی برای جوانان اظهار كرد: فضای مجازی در كشور ما جذابیت پیدا كرده است و می‌توانیم از این فرصت مردم را به مطالعه كردن ترغیب كنیم تا از فضای مجازی استفاده درست كنند.

وی درباره میزان مطالعه خود نیز گفت: با وجود این كه اعمال ممیزی بر كتاب‌ها شوق بسیاری از افراد را نسبت به مطالعه كم كرده اما همچنان كتاب‌های زیادی می‌خوانم زیرا حرفه نویسندگی ایجاب می‌كند نویسنده به‌روز باشد و در جریان تازه‌های نشر قرار بگیرد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 185379