معرفی برگزیده کتاب سال حوزه ـ 10

تحلیل تاریخی نشانه های ظهور

 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۸۷ ساعت ۱۸:۰۰
 
 
کتاب «تحلیل تاریخی نشانه های ظهور» از آثار تولید شده در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی عنوان برگزیده را در رشته فلسفه و کلام از میان آثار رسیده به همایش کتاب سال حوزه به خود اختصاص داد./
تحلیل تاریخی نشانه های ظهور
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این کتاب پژوهشی است نقادانه درباره منابع و روایات مربوط به نشانه های ظهور امام زمان(عج).

در مقدمه این کتاب آمده است: آمدن مهدی موعود به عنوان منجی بشریت در متون اسلامی با نشانه هایی قرین بوده است تا منتظران ظهور با دیدن آنها به حقانیت مدعی نجات بخش پی برده و با آمادگی به استقبال او بشتابند، اما در گذر زمان دسته ای از آدمیان به انگیزه های مذهبی و یا سودجویی سیاسی به نشانه سازی هایی دست زدند تا در پرتو آن حرکت خویش را زمینه ساز ظهور و یا خویشتن را به عنوان موعود آخر الزمان جای بزنند. این علائم به مرور زمان در اندیشه برخی امری مسلم تلقی و موجب رهزنی هایی شده است.

این کتاب کوشیده است اخبار و روایات مجعول و غیر مجعول نشانه های ظهور را از هم تمییز دهد و آفات و آسیب های تحریف و جعل این قبیل اخبار و روایات را بررسی کند.

مصطفی صادقی نگارنده این کتاب به تجزیه و تحلیل منابع اصلی مسئله غیبت و ظهور امام زمان پرداخته و ضمن مرور نشانه های ظهور به بررسی صحت و سقم مندرجات آنها پرداخته است.

بررسی اخبار و روایات مربوط به قتل نفس زکیه، خروج سفیانی، قیام سید حسنی و سید خراسانی و روایاتی مانند طلوع خورشید از سمت مغرب از اصلی ترین پی گیری های این کتاب محسوب می شود.

نگارنده این کتاب همچنین درصدد ارائه نظریه های جدید و ایجاد چشم اندازی نو در این عرصه بوده و از منابع مهم و کهن نیز سود برده است.

این کتاب در 264 صفحه رقعی در شمارگان 2000 نسخه و به قیمت 20000 ريال از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 18459