مانیفست یا منشور جهانی اسلام و: بحران فعلی جهان

ترجمه سیدغلامرضا سعیدی
 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۰
 
 
ايبنا - خواندن يك صفحه از‌‌ يك كتاب را مي‌توان چند گونه تعبيركرد؛ چيدن شاخه گلي از يك باغ، چشيدن جرعه‌اي از اكسير دانايي، لحظه‌اي همدلي با اهل دل، استشمام رايحه‌اي ناب، توصيه يك دوست براي دوستي با دوستي مهربان و...
مانیفست یا منشور جهانی اسلام و: بحران فعلی جهان
 
جنگ صحیح و معقول(جهاد) 

کوشش و فعالیتی که در چنین اوضاع و احوالی از شخص مؤمن سر می‌زند به اصطلاح اسلام «جهاد» نامیده می‌شود:
«محمد (ص) فرستاده خدا است و کسانی که همراه او هستند نسبت به کفار سختگیر و سنگدل و نسبت به افراد هم عقیده و هم کیش خودشان مهربان و رحم‌دل هستند. آیه 29 ـ سوره فتح»
و همچنین:
در مقابل دشمنان محکم و سرسخت و پای بر جا باشید. آیه 123 ـ سوره توبه»
«در راه خدا با جان و دل و با صرف مال جهاد کنید. آیه 41 ـ سوره توبه»
«به طور قطع و مسلم خدا از مومنان جان و مال‌شان را خریده و در عوض بهشت را به آنان بخشیده است. آیه 111 ـ سوره توبه»
نفرت و به تعبیر دیگر خشم و بغض وجهه و جنبه‌ای است از محبت و عشق که صفت ثابت و جاویدی است از «ذات الهی» و همچنین از ذات انسانی. این صفات خوابیده و مکتوم می‌ماند و فقط در راه خدمت به عشق به عنوان «آخر الدواء» در موقعی ابراز می‌شود که عشق دچار مانع گردد و به صورت دیگری رفع این موانع و مشکلات بر عهده کسانی است که در راه تکامل موانع و مشکلاتی ایجاد کنند و البته رفع این موانع و مشکلات برعهده کسانی است که به جمال و زیبایی عشق می‌ورزند.
به هر حال، به طور کلی هرچه جهان به مرحله کمالش نزدیک‌تر شود به همان نسبت ابراز خشم و بغض و خشونت کمتر ضرورت پیدا خواهد کرد.

صفحه 123 و 124/ مانیفست یا منشور جهانی اسلام و: بحران فعلی جهان/ ترجمه سیدغلامرضا سعیدی/ انتشارات کلبه شروق/ چاپ اول/ سال1391/ 304 صفحه/ 6400 تومان
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 183562