آیات الولایة

سیدکاظم ارفع
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۰
 
 
ايبنا - خواندن يك صفحه از‌‌ يك كتاب را مي‌توان چند گونه تعبيركرد؛ چيدن شاخه گلي از يك باغ، چشيدن جرعه‌اي از اكسير دانايي، لحظه‌اي همدلي با اهل دل، استشمام رايحه‌اي ناب، توصيه يك دوست براي دوستي با دوستي مهربان و...
آیات الولایة
 
دلائل نیاز به ولایت اهل بیت(ع) 

1ـ فطرت:
 
تاکنون سابقه نداشته که جامعه‌ای بدون زمامدار و رهبر زندگی کند این تقاضای فطری انسانها است که احساس نیاز شدید بر وجود یک سرپرست اعم از عادل یا ستمگر را دارند. طبق همین نیاز فطری دین مبین اسلام که یک دین فطری است پیش‌بینی چنین موضوع مهمی را نموده و مردم را در حیرت و گمراهی نگذاشته است.

2ـ واسطه فیض:
بزرگترین هدف انسان رسیدن به کمال و اتصال به عالم معنا است مسلماً هیچکس به تنهایی و بدون دلیل و راهنما نمی‌تواند این راه مهم را طی کند.
نقش اهل بیت(ع) نقش وساطت و دلالت است و چون آنها از مقام عصمت برخوردارند و خود این مسیر را پیموده و به هدف غائی واصل شده‌اند برای کسانی که لیاقت سیر الی‌الله را دارند واسطه فیض می‌گردند و بعنوان پیشرو قافله دست پیران خود را گرفته از مهلکه هوسها و شهوات زمینی رهایی داده و به عالم ملکوت آسمانها سوق می‌دهند. حضرت رضا (ع) از پدرانش روایت می‌کند که رسول‌الله (ص) فرمود:
الائمّة من ولد الحسین من أطاعهم فقد أطاع الله و من عصاهم فقد عصی الله هم العروة‌الوثقی و هم الوسیلة إلی الله عزّوجلّ
ائمه اطهار از اولاد امام حسین(ع)‌ هستند، هرکس از آنها اطاعت کند خدا را اطاعت کرده و هرکس با آنها مخالفت و عصیان نماید خدا را معصیت کرده، آنها عروة‌الوثقی و وسیله برای سیر بسوی پروردگار بزرگ می‌باشند.

صفحه 9 و 10/ آیات الولایة/ سیدکاظم ارفع/ انتشارات فیض کاشانی/ چاپ اول/ سال 1392/ 372 صفحه/ 2500 تومان
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 182047