شكارسری: هدف «فیض بوك» خنداندن مخاطب بوده است

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۴
 
 
حمیدرضا شكارسری در نشست نقد مجموعه شعر «فیض بوك» به موفقیت رباعی‌های ناصر فیض در این مجموعه اشاره كرد و گفت: تكنیك فاصله گذاری نیز از تكنیك‌های رایج در این شعرهاست. از شروع این كتاب پیداست که شاعر هدف خنداندن مخاطب را داشته است./
حمیدرضا شکارسری
 
حمیدرضا شکارسری

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری نشست نقد كتاب «فیض بوك» سروده ناصر فیض با حضور حمیدرضا شكارسری، محمد علی شفاهی(آبان)، علی داودی، علی‌اكبر میرجعفری و احمد نادمی، دوشنبه، یکم مهر در حوزه هنری برگزار شد.

حمیدرضا شكارسری در این نشست با بیان این كه برای كتاب شعر باید هدف یا استراتژی در نظر گرفته شود، اظهار كرد: روی جلد كتاب «فیض بوك» نوشته شده است «این كتاب به شما كمك می كند با دوستان و بستگان بخندید» و از شروع كتاب، شاعر هدف اثرش را خنداندن مخاطب عنوان كرده است.

وی تصریح كرد: در بررسی این كتاب باید ببینیم با كدامیك از چهار عنصر طنز، فكاهه، هجو و هزل روبه‌رو هستیم و مساله نیز این است كه تكلیف اثر مشخص نیست و نمی‌دانیم كه شاعر می‌خواهد انتقاد كند و یا تنها مخاطب آن را بخواند؛ به طور مثال در برخی شعرها طنز و هجو و هزل همزمان آمده است. سلیقه مخاطب امروز هم باعث می شود شاعر به سمتی برود كه در یك شعر هم طنز و هم هجو و هم هزل داشته باشد. 

این نویسنده گفت: تكنیك فاصله گذاری از تكنیك‌های رایج در این كتاب است و معتقدم در سال‌های اخیر بیشترین استفاده از فاصله‌گیری از متن را فیض انجام داده است. همچنین رباعی‌های فیض جزو موفق‌ترین آثار وی بوده است.

شكارسری با اشاره به این كه جناس، مراعات نظیر و ایهام در اشعار فیض دیده می‌شود، عنوان كرد: ارجاعات بی‌شمار به شعر شاعران متفاوت و مختلف و نقیضه سازی نیز از شگردهای كار فیض است. البته این شاعر نیز مانند دیگر نقیضه سرایان شعر سروده است و نمی‌توان گفت كه كار ویژه‌ای در این زمینه انجام داده است.

محمدعلی شفاهی(آبان) دیگر سخنران این نشست نیز با بیان این كه معمولاً حاكمان و سردمداران جوامع از طنز استفبال كرده‌اند، گفت: طنز به دلیل تخلیه روانی و بحران‌های مردم، مورد رضایت سردمداران جوامع بوده است. البته معمولاً هیچ حاكمی از گوشزد كردن معایب خود استقبال نمی‌كند و در طول تاریخ طنزپردازان بسیاری بوده‌اند كه مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و طنزپردازانی كه به راحتی كار می‌كنند در واقع هیچ نیشی در طنزشان ندارند و شبیه مارهای شالیزارها بی خطر هستند.

وی افزود: احتیاط طلبی ناصر فیض در اشعارش نمایان است و همین احتیاط طلبی سبب شده كه زهری كه مد نظر است در اشعارش ایجاد نشود. شعر ناصر فیض بیشتر دچار ذائقه مخاطب شده و در دام این ذائقه افتاده است. نیت هشدار دهنده و سازندگی كمتر در آثار ناصر فیض دیده می‌شود و پیش‌بینی می‌كنم آثار ناصر فیض برای یك دهه آینده مخاطب نداشته باشد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 180958